Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Ellenreformáció és barokk (1600–1670)

Az előző korszak végét jelképesen Balassi Bálint halála jelöli ki. 1594-ben esett el Esztergom alatt, az egy évvel korábban meginduló nagy törökellenes hadjárat egyik első jelentősebb várostromában. A Habsburg-monarchia és az Oszmán Birodalom között dúló tizenöt éves háború (1593–1606) egyik fél számára sem hozott átütő eredményeket, annál több pusztítást okozott a hadszíntérré váló magyar területeken. A végvári rendszer nagy erődítményei: Veszprém, Fehérvár, Győr, Tata, Esztergom, Pest, Eger stb. súlyos ostromokban cseréltek gazdát, némelyikük rövid időn belül többször is. Az elhúzódó harcok különösen sok kárt okoztak az erdélyi fejedelemségben. A Habsburgokkal szövetséget kötő, majd a hatalmáról többször is lemondó Báthory Zsigmond uralma pusztító polgárháborúba fulladt. A több évig tartó anarchikus állapotoknak a törökök támogatását maga mögött tudó Bocskai István mozgalma vetett véget. A török háborúkat és a Bocskai-felkelést lezáró békerendszer határozta meg a következő évtizedek politikai kereteit. Az ország három részre szakadt állapota nem szűnt meg, de az Oszmán Birodalommal hosszú évtizedekre békeszerződés lépett életbe. A prágai Hradzsinba zárkózott, elborult elméjű Habsburg uralkodót, II. Rudolfot belső palotaforradalom tette le a trónról. A helyébe lépő II. Mátyás a magyar országgyűlés támogatásával tehette a fejére a magyar koronát, cserébe ígéretet tett a szabad vallásgyakorlás és egy sor rendi kiváltság biztosítására.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave