Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Balassi-követők

Balassi Bálint halálának időpontjában a költészethez értő kevesek, a szellemi elit számára nyilvánvaló volt, hogy benne a magyar nyelvű udvari líra megteremtőjét és első nagy mesterét kell tisztelniük. Nem volt társtalan ebben az igyekezetében, hiszen a Balassa-kódex hatvanharmadik verse egy olyan költői verseny emlékét örökíti meg, ahol „nyolc ifjú legény” vetélkedett abban, hogy melyikük tudja ügyesebben echós versbe foglalni kedvesének nevét (Vadai István 2005). Ha az egymással vetélkedő ifjak nem is alkottak valóságos, szervezett irodalmi kört, a 16. század végi, 17. század eleji versanyag ékesen árulkodik arról, hogy a lírai költészet Balassi költői nyelvét beszéli: az általa megteremtett költészeti formákat, az általa bevezetett verstípusokat használják, variálják, írják tovább. Mint láttuk, szerelmi költészetének beemelése a nyomtatott irodalmi nyilvánosságba a közeget működtető és felügyelő tényezők ellenérdekeltsége miatt nem sikerült. A szövegek azonban mégis megtalálták a maguk befogadói közegét a szóbeliség és a kézírásosság közvetítésével. A kéziratos irodalomközvetítés csatornái – éppen a „hivatalos” terjesztési formák cenzurális gátjainak kivédésére – ekkoriban kezdtek kiépülni. A kéziratos verseskönyv mint műfaj a „hiánygazdálkodás” terméke, de egyszerre az irodalom exkluzív megjelenítési formája is. A befogadó számára a beszerezhetetlen vagy nem létező nyomtatott kiadást pótolja; a szerző viszont sokszor nem is szándékozik sajtó alá adni műveit, hiszen a kéziratos terjesztés révén ellenőrzése alatt tarthatja a szövegek sorsát.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave