Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


A függetlenségi küzdelmek kora (1670–1740)

Zrínyi Miklós halálával, a vasvári békével, az önálló Erdély bukásával a török saját erőből történő kiűzésének ambiciózus politikai programja végleg lekerült a napirendről. A Wesselényi-féle összeesküvés leleplezését a bécsi udvar arra használta fel, hogy a megtorlásoktól megrettent országban a rendiség védőbástyáit megtörve abszolutisztikus kormányzati módszereket vezessen be. Ezzel véget ért a megelőző korszakot jellemző hatalmi egyensúly, így a politikai közbeszéd is jelentősen átalakult. Míg addig alapvetően az ország három részre szakadása és a török fenyegetés állt a társadalmi méretű diskurzusok tengelyében, most egyre inkább a rendiség sérelmei és a németellenesség motívumai, illetve az ezzel vitázó hangok kezdték uralni a nyilvánosság terepét. Az irodalom is határozottan átpolitizálódott, a sérelmek dramatizálása, az ellentáborral folytatott vita lehetetlenségének felemlegetése a poláris szembenállás logikája mentén szervezte át a kulturális életet. Ebben a felállásban a rendiség pozícióinak védelme az ideológia szintjén is összekapcsolódott az 1670. után példátlan üldöztetést elszenvedő protestáns egyházak megkeményedő Habsburg-ellenességével, míg a katolikus egyház a központosító törekvések és a birodalmi betagolódás támogatójának szerepét vállalta magára. A konfliktusok Thököly Imre vezetésével 1677-től fegyveres harcok formáját öltötték. A leginkább a köznemesi rend érdekeit szem előtt tartó kuruc mozgalom és az udvar küzdelmei változó szerencsével és változó intenzitással folytak, jelezve ezzel a szembenálló felek közötti hozzávetőleges erőegyensúlyt. Thököly kalandor politikája a leáldozóban lévő török birodalomban vélte megtalálni támogatóját, jó alkalmat adva az udvar számára, hogy hosszú időre elterjeszthesse Nyugat-Európában a kereszténység ellenségével szövetkező, rebellis magyarok toposzát. Az erőviszonyokat a Rákóczi-szabadságharc (1703–1711) sem borította fel radikálisan. Számottevő nagyhatalmi támogatás és megfelelő gazdasági erőforrások hiányában a fejedelem nem tudta tartósan biztosítani az ország függetlenségét. 1711 után a Habsburg uralkodó és a magyar rendek között az érdekegyezéseken nyugvó csendes kiegyezés ment végbe. A kuruc eszmék hamarosan már csak nosztalgikus visszaemlékezésekben és tartalmatlan kulturális gesztusokban éltek tovább. Az emigránsok egyre fogyatkozó tábora igen kis hatással bírt a magyarországi szellemi életre. A korszak végét és a kulturális beszédmódok modernizálódásának új időszakát jelképesen a Mária Terézia királlyá választását övező nemzeti lelkesedéssel összefüggő, megélénkülő irodalmi tevékenység jelöli ki.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave