Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


A dráma

A 17. század végén tovább folytatódik a jezsuita iskolai színjátszás gyakorlata. A nagyszombati, pozsonyi és kassai iskolákban ünnepélyes külsőségek között, előkelő vendégek részvételével zajlottak az előadások. A tipikus jezsuita dráma latin nyelvű, három- vagy ötfelvonásos, az elején prológussal, a végén epilógussal. A darabokban a katolikus hit, az erkölcsiség, az erény diadala, az egyház, az uralkodó és a haza érdekeinek védelmében tanúsított önfeláldozó heroizmus állíttatott követendő például. A játék középpontjában egy bibliai alak, mártír, szent, keresztény hős, uralkodó története vagy valamilyen vallásos tartalmú allegória áll. A 18. században egyre több a magyar történelem eseményeit felelevenítő darab. (Lásd Varga Imre – Pintér Márta Zsuzsanna 2000.) A szereplők száma nem nagy, a cselekmény egyszerű, egyetlen konfliktusra épülő. A szereplők hosszú, deklamáló monológokban beszélnek. A felvonások között rendszerint zenés élőképeket vagy balettet adtak elő. A 18. század közepéig különböző források alapján (visszaemlékezések, nyomtatott programok, historia domusok stb.) több mint száz előadásról van tudomásunk – a tényleges számuk ennek többszöröse lehetett –, azonban nagyon kevés előadásnak maradt fenn a szövege. Hasonló a helyzet a többi iskolafenntartó rend esetében, ahol jezsuita mintára szintén szokásban volt az iskoladrámák előadása.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave