Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


A nyelvkérdés

A 18. század magyarországi irodalma soknyelvű irodalom. A magyar mellett legalább ugyanakkora, ha nem nagyobb súllyal esik latba a latin és a német nyelvű irodalmiság, egyazon szerzők – attól függően, hogy milyen közönségnek szánták művüket, és milyen műfajú szövegeket hoztak létre – több nyelven is megszólaltak, s voltaképpen ebben az időszakban nem is ismerünk kizárólag magyar nyelven létrejövő életművet; és akkor még nem beszéltünk a nemzetiségi irodalmakról vagy éppen a párizsi udvari kultúra hatására létrejövő francia nyelvű irodalomról. sőt, akár ugyanazon olvasóközönség is lehetett többnyelvű, állhatott olyan olvasókból, akik egyaránt olvastak és fogyasztottak latin, magyar vagy német nyelvű irodalmi szövegeket. A nemzeti nyelv státusza körüli viták a 18. század közepétől a magyarországi irodalom történetét a magyar irodalom történetévé alakítják. A soknyelvű irodalmi közeg a magyar nyelvűség felé szűkült, s mindemellett megjelennek, majd egyre jobban kiéleződnek a nemzetiségek közötti konfliktusok, melyek végigkísérik az egész 19. századot, s ez az irodalmi működéshez választott nyelvek közti döntéshelyzeteket is egyre inkább téttel ruházza fel. A magyar nyelvűség iránti igény természetesen nemcsak az irodalmi nyelv fejlesztését-csiszolását érinti, hanem szoros összefüggésben áll a nemzetfogalom lassú átalakulásával, valamint a kulturális nacionalizmusok elterjedésével, melyek a nemzeti irodalmak kiterjedését elsősorban a többségükben államnyelvvé váló „karriernyelvek” hegemóniájával kapcsolták össze. Arról a szerte Európában megfigyelhető átalakulásról van szó, melynek során a nemzet államközösségi, valamint eredetközösségi megközelítése helyére a 18–19. század folyamán az elsősorban nyelv által meghatározott hagyomány közösség- és identitásformáló fogalma lépett. (E folyamatról részletesen: S. Varga Pál 2005.) Ez az átalakulás nem egyik pillanatról a másikra zajlott le, s követését megnehezíti az a körülmény, hogy a nemzet, a natio fogalmát a kortársak maguk is több értelemben használták. A 18. századi, területi elvű, azaz a Magyar Királysághoz tartozást hangsúlyozó hungarustudat ugyanis egyaránt tartalmazta az államszerkezet nemzetformáló erejében való hitet (eszerint az egy helyen élő emberek számára kevésbé fontos az, hogy mely népcsoporthoz tartoznak, mint az a körülmény, hogy ugyanott laknak), illetve a magyarországi rendek által alkotott nemesi nemzet hazafias öntudatát (melynek értelmében egy nemzethez azok tartoznak, akik a honfoglaló magyaroktól tudják levezetni származásukat, s akik Szent István óta jogi értelemben is örökösei a magyar államiságnak – még akkor is, ha esetenként nem beszélnek is magyarul). (Lásd Tarnai Andor 1969.) Ez a rendi és területelvű gondolkodás kezdett el a 18. században elhomályosulni, s e paradigmaváltás egyik leglátványosabb tünete volt a nyelvkérdés.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave