Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


A mesterkedő költészet

A 18. század végén a közköltészet és a rendi költészet sajátos együttállása önálló, ha tetszik, intézményesült formában is megjelent, az – Arany János megnevezését követve – mesterkedő költészetben.138 (Kissé pejoratív volta ellenére, jobb híján mi is ezt a fogalmat használjuk. – Mezei Márta 1976: 126–155.) A mesterkedők olyan alkalmi költők, akik követik a rendi költészet alkalmi, reprezentatív jellegét, ugyanakkor e reprezentativitás egy-egy kisközösség lokális identitásformáihoz kapcsolódik. Témáikat tekintve mindkét hagyományt kiszolgálják, s ami újszerűvé teszi ezt a költői csoportot, az a költői öntudat igen erős volta, s ezáltal a költői szerep újragondolása. E költők immár a szó szoros értelmében vett mesterségként űzik művészetüket, költészetük többnyire ünnepek és mulatságok kontextusában születik, de azáltal, hogy e poéták nyomtatásban is megjelentették műveiket, el is emelték a megverselt alkalomtól versüket. Kettős játék figyelhető meg itt, mely a nyomtatott forma egyre nagyobb erejét jelzi: egyfelől a közköltészet és a rendi költészet alkalmi jellege megmarad, a legtöbb mesterkedő versnek konkrét címzettje is van, ugyanakkor e versek nyomtatása egyszerre biztosíthatta a halhatatlanságot a költőnek és megverselt személynek (a mesterkedők megjelent kötetei ezért is vannak oly gyakran magyarázó lábjegyzetekkel teletűzdelve); másfelől ezen alkalmi-ünnepi költészet feladata egyre inkább a szórakoztatás lett, így a poétikai eszköztár folyamatos gazdagodását figyelhetjük meg.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave