Kende Tamás (szerk.)

Bevezetés az Európai Unió politikáiba


Az Európai Unió tagállamai közötti büntető igazságügyi együttműködés sajátosságai

Az Európa Tanács égisze alatt és az ENSZ keretében született nemzetközi büntetőjogi egyezményekkel szemben1039 az Európai Unióban kibontakozó együttműködést az teszi különösen figyelemreméltóvá, hogy a kooperáció a büntetőjog és a szuverenitás számos dogmájának (kettős büntethetőség, a politikai bűncselekmény kivétele, saját állampolgár kiadatásának tilalma) félretételével valósul meg. Úgy tűnik, új minőség van kialakulóban: egy egységes bűnüldözési és büntetőjogi térség, legalábbis, ami az eljárási jogokat és bizonyos nevesített bűncselekményeket illeti. Az EU bűnügyi együttműködésének alapelve a kölcsönös elismerés, amelyet a Lisszaboni Szerződés nyomán már az EUMSZ 82. cikke szerződéses szinten is kimond.1040 Ennek lényege, hogy az államok elfogadják és végrehajtják a másik tagállam bűnüldöző vagy büntető hatóságainak döntéseit, még akkor is, ha hasonló helyzetben a saját joguk eltérő lépéseket tenne indokolttá. Így lemondanak a kettős inkrimináció elvéről vagy a ne bis in idem elvét tiszteletben tartva tartózkodnak büntetőeljárás lefolytatásától akkor is, ha a másik állam felmentette, vagy feltűnően enyhe ítélettel sújtotta a vádlottat.1041

Bevezetés az Európai Unió politikáiba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 615 2

2015. május elseje Magyarország uniós csatlakozásának tizenegyedik évfordulója. Ez alatt a tizenegy év alatt Magyarország egy gazdaságilag felívelő időszakot és egy súlyos gazdasági válságot is végigélt az Unió tagjaként, sőt hat hó­napig az Unió soros elnökségét is ellátta. Eközben az Unió maga sok más mellett a globális gazdasági leszakadás, a belső strukturális egyensúlytalanság és az euroövezet válságai, az Európában is megjelenő terrorfenyegetés, a bevándorlás kihívásai és az ukrajnai konfliktus ellen küzd.

Az Európai Unió folyamatosan változik, de politikáinak alapvető, általános célja állandó; a közös szabályozást igénylő területek, illetve bizonyos támogatandó társadalmi rétegek érdek- és életviszonyainak európai szintű rendezése. Köte­tünk átfogó képet ad a fontosabb politikákról, rávilágítva keletkezési körülményeikre, perspektíváikra és alapvető jellegzetességeikre egyaránt. Sokszínű szer­zőgárda, neves egyetemi oktatók, ügyvédek és diplomaták biztosítják, hogy a szilárd elméleti háttér és a konkrét gyakorlati tapasztalatok mellett a könyv bepillantást nyújtson az uniós politikák működésének „kulisszatitkaiba” is.

A kötet az uniós intézmény- és jogrendszer működésének ismeretét feltételezve a politikák elemzését állítja a középpontba. Nagyobb hangsúlyt helyezünk a koncepciókra a jogszabályoknál, mert a politikák időt állóbbak a végrehajtásukra irányuló jogszabályoknál. A fejezeteket egységes megközelítés és felépítés jellemzi és a történeti bevezetés után, áttekintve a szabályozási koncepciókat, a jogszabályokat és a jogszabálytervezeteket, az új fejleményeket is bemutatja.

A könyv elsősorban az európai integrációs ügyekkel foglalkozó jogászok, közgazdászok, politológusok, joghallgatók és újságírók érdeklődésére tarthat számot. Ezzel egy időben azonban haszonnal forgathatják majd az üzleti szféra szereplői, illetve újdonság értékű lehet az Unió iránt fogékony szélesebb közönség számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-bevezetes-az-europai-unio-politikaiba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave