Kende Tamás (szerk.)

Bevezetés az Európai Unió politikáiba


A bizonyítékok tagállamok közötti kölcsönös elfogadhatósága

A bizonyítékok tagállamok közötti kölcsönös elfogadhatósága körében az áttörést a 2014 tavaszán elfogadott Európai Nyomozási Határozat (ENYH)1070 jelentette, amely két korábban elfogadott, 1071 de erősen korlátozott tárgyi hatályú kerethatározatot vált fel. A 2017-ig átültetni rendelt irányelv bevezeti a bizonyítékgyűjtés céljából végzett nyomozati cselekmény(ek) érdekében kiadott Európai Nyomozási Határozatok kölcsönös elismerését. A bizonyítékok beszerzése az európai nyomozási határozatnak (a továbbiakban: ENYH) nevezett egyetlen eszközre épül majd, amelyet egy vagy több olyan konkrét nyomozási cselekmény elvégzése végett adnák ki, amely(ek) célja a végrehajtó államban történő bizonyítékgyűjtés. Ebbe beletartozik a végrehajtó hatóságnak már birtokában lévő bizonyítékok megszerzése is. Az ENYH, szemben a korábbi jogszabályi korlátokkal,1072 horizontális hatállyal rendelkezik, és ezért csaknem valamennyi nyomozási cselekményre vonatkozik. Az ENYH irányelv nagyrészt követi az Európai elfogatóparancs szabályozási elképzelését: az ENYH-t az elfogatóparancsban meghatározott 32 bűncselekmény körében, az ott meghatározott küszöbök esetén lehet kibocsátani, az igazságügyi hatóságoknak a kölcsönös elismerés elve alapján el kell ismerniük a másik tagállamban kibocsátott ENYH-t és azt határidőn belül végre kell hajtaniuk. Az ENYH végrehajtása pontosan szabályozott körben, kivételesen megtagadható,1073 a megtagadási okok köre az európai elfogató parancsénál szélesebb. Az irányelv sajátossága, hogy az ENYH-ra vonatkozó általános szabályokat az egyes nyomozati cselekményekre vonatkozó különleges rendelkezések követik. Ebben a körben az irányelv újraszabályoz és a kölcsönös elismerés elve alá von több a 2000-es bűnügyi jogsegélyegyezményből is ismert nyomozati cselekményt, úgymint: őrizetben levő személyek nyomozási cselekmény foganatosítása érdekében történő ideiglenes átadása, videokonferencia, telefonkonferencia, fedett nyomozás, titkos távközlési információgyűjtés. Ezeken a nyomozási cselekményeken kívül ENYH-t lehet kibocsátani továbbá valós idejű információgyűjtés érdekében is. Az ENYH hatálybalépése után tehát a kölcsönös elismerési rezsim alá vonja a külföldi bizonyítékok beszerzését és felváltja a korábbi, részben jogsegély-alapú, részben a korlátozott tárgyi hatályú szabályozást. A bizonyítékok ENYH útján történő beszerzése a jelenleginél hatékonyabb megoldást ígér, ugyanakkor a bizonyítékok elfogadhatóságának, azaz a büntetőeljárás keretében a tagállami bíróság előtti bizonyítási eszközként való felhasználhatóságról az irányelv hallgat. Így a másik tagállam által átadott bizonyíték elfogadhatósága továbbra is a tagállami szabályozás körében marad.

Bevezetés az Európai Unió politikáiba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 615 2

2015. május elseje Magyarország uniós csatlakozásának tizenegyedik évfordulója. Ez alatt a tizenegy év alatt Magyarország egy gazdaságilag felívelő időszakot és egy súlyos gazdasági válságot is végigélt az Unió tagjaként, sőt hat hó­napig az Unió soros elnökségét is ellátta. Eközben az Unió maga sok más mellett a globális gazdasági leszakadás, a belső strukturális egyensúlytalanság és az euroövezet válságai, az Európában is megjelenő terrorfenyegetés, a bevándorlás kihívásai és az ukrajnai konfliktus ellen küzd.

Az Európai Unió folyamatosan változik, de politikáinak alapvető, általános célja állandó; a közös szabályozást igénylő területek, illetve bizonyos támogatandó társadalmi rétegek érdek- és életviszonyainak európai szintű rendezése. Köte­tünk átfogó képet ad a fontosabb politikákról, rávilágítva keletkezési körülményeikre, perspektíváikra és alapvető jellegzetességeikre egyaránt. Sokszínű szer­zőgárda, neves egyetemi oktatók, ügyvédek és diplomaták biztosítják, hogy a szilárd elméleti háttér és a konkrét gyakorlati tapasztalatok mellett a könyv bepillantást nyújtson az uniós politikák működésének „kulisszatitkaiba” is.

A kötet az uniós intézmény- és jogrendszer működésének ismeretét feltételezve a politikák elemzését állítja a középpontba. Nagyobb hangsúlyt helyezünk a koncepciókra a jogszabályoknál, mert a politikák időt állóbbak a végrehajtásukra irányuló jogszabályoknál. A fejezeteket egységes megközelítés és felépítés jellemzi és a történeti bevezetés után, áttekintve a szabályozási koncepciókat, a jogszabályokat és a jogszabálytervezeteket, az új fejleményeket is bemutatja.

A könyv elsősorban az európai integrációs ügyekkel foglalkozó jogászok, közgazdászok, politológusok, joghallgatók és újságírók érdeklődésére tarthat számot. Ezzel egy időben azonban haszonnal forgathatják majd az üzleti szféra szereplői, illetve újdonság értékű lehet az Unió iránt fogékony szélesebb közönség számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-bevezetes-az-europai-unio-politikaiba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave