Kende Tamás (szerk.)

Bevezetés az Európai Unió politikáiba


A megújulóenergia-termelés

A megújulóenergia-termelés támogatása, irányelvi szabályozása több mint egy évtizedes múltra tekint vissza az EU-ban.1792 Az Unió célja, hogy a megújulóenergia-források felhasználása 2020-ra az Unióban elérje a 20%-ot, illetve 10%-ot a bioüzemanyag részarány tekintetében. A szabályozás, amelynek alapvető eszköze jelenleg a 2009/28/EK irányelv1793 tartalmazza az egyes tagállamok részére lebontott elérendő megújulóenergia-arányokat, ami Magyarország esetében 13% 2020-ra. Az Irányelv szerint megújuló forrásból származó energia a nem fosszilis megújulóenergia-forrásokból származó energia: szél-, nap-, légtermikus, geotermikus, hidrotermikus, valamint az óceánból nyert energia, vízenergia, biomassza, hulladéklerakó helyeken és szennyvíztisztító telepeken keletkező gázok és biogázok energiája.1794 Az irányelv előírja az egyes tagállamok részére nemzeti cselekvési tervek készítését, rendelkezik a tagállamok közötti közös projektek és támogatási rendszerek létrehozásának és támogatásának szabályairól, a harmadik országokkal való közös projektekről, a megújulókra vonatkozó közigazgatási szabályokkal kapcsolatos követelményekről, a megújulóenergia-forrás származási tanúsítványának szabályairól, a hálózati hozzáférés biztosításáról és javításáról, illetve e célból a tagállamok hálózatai közötti együttműködésről. Ezenkívül a fenti kérdésekben a tagállamok részére rendszeres jelentéstételi kötelezettséget ír elő.

Bevezetés az Európai Unió politikáiba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 615 2

2015. május elseje Magyarország uniós csatlakozásának tizenegyedik évfordulója. Ez alatt a tizenegy év alatt Magyarország egy gazdaságilag felívelő időszakot és egy súlyos gazdasági válságot is végigélt az Unió tagjaként, sőt hat hó­napig az Unió soros elnökségét is ellátta. Eközben az Unió maga sok más mellett a globális gazdasági leszakadás, a belső strukturális egyensúlytalanság és az euroövezet válságai, az Európában is megjelenő terrorfenyegetés, a bevándorlás kihívásai és az ukrajnai konfliktus ellen küzd.

Az Európai Unió folyamatosan változik, de politikáinak alapvető, általános célja állandó; a közös szabályozást igénylő területek, illetve bizonyos támogatandó társadalmi rétegek érdek- és életviszonyainak európai szintű rendezése. Köte­tünk átfogó képet ad a fontosabb politikákról, rávilágítva keletkezési körülményeikre, perspektíváikra és alapvető jellegzetességeikre egyaránt. Sokszínű szer­zőgárda, neves egyetemi oktatók, ügyvédek és diplomaták biztosítják, hogy a szilárd elméleti háttér és a konkrét gyakorlati tapasztalatok mellett a könyv bepillantást nyújtson az uniós politikák működésének „kulisszatitkaiba” is.

A kötet az uniós intézmény- és jogrendszer működésének ismeretét feltételezve a politikák elemzését állítja a középpontba. Nagyobb hangsúlyt helyezünk a koncepciókra a jogszabályoknál, mert a politikák időt állóbbak a végrehajtásukra irányuló jogszabályoknál. A fejezeteket egységes megközelítés és felépítés jellemzi és a történeti bevezetés után, áttekintve a szabályozási koncepciókat, a jogszabályokat és a jogszabálytervezeteket, az új fejleményeket is bemutatja.

A könyv elsősorban az európai integrációs ügyekkel foglalkozó jogászok, közgazdászok, politológusok, joghallgatók és újságírók érdeklődésére tarthat számot. Ezzel egy időben azonban haszonnal forgathatják majd az üzleti szféra szereplői, illetve újdonság értékű lehet az Unió iránt fogékony szélesebb közönség számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-bevezetes-az-europai-unio-politikaiba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave