Csatári Mihályné, Krizsán Zsuzsanna

Munkavédelmi és munkaügyi ellenőrzés a kereskedelemben


A helytelen eljárások következményei a konyhaüzemben

Az élelmiszer-mérgezés, élelmiszer-fertőzés, bár egyaránt valamilyen étel vagy ital elfogyasztása után jelentkező megbetegedés, különbözik egymástól. Élelmiszer-fertőzés: élelmiszer, ital által közvetített fertőzés, ahol a kórokozó lehet baktérium, vírus, féreg vagy parazita. Élelmiszer-fertőzéskor élő kórokozók kerülnek az étellel a szervezetbe, és onnan kikerülve további megbetegedéseket okozhatnak. A fertőzött élelmiszeren érzékszervi elváltozás – például íz-, színelváltozás – nem észlelhető. Élelmiszer-mérgezés: minden olyan heveny, gyomor-bélrendszert érintő betegség, amelyet az élelmiszerben, italban levő méreganyag okozott. A további megbetegedések a mérgezett étel fogyasztásának megtiltásával megelőzhetőek, a beteg nem tudja a megbetegedést továbbadni. Az élelmiszer-mérgezés és élelmiszer-fertőzés bejelentendő betegség. Bejelentést köteles tenni a betegséget felismerő orvos, az ételkészítő és forgalmazó is, akinek tudomására jut, hogy az általa előállított vagy forgalmazott ételtől megbetegedés történt. Az üzlet felelős vezetője a fertőzést köteles azonnal bejelenteni az MGSZH-nak és az ÁNTSZ kistérségi vagy regionális intézetének. Az élelmiszer-mérgezés és az élelmiszer-fertőzés következményei igen súlyosak lehetnek, amelyek az emésztőrendszert megbetegítő hasmenéstől, hányástól, lázzal járó állapottól akár a halálesetig terjedhetnek. Ehhez még olyan kellemetlen „kísérőjelenségek” társulnak, mint: a vendégek vagy hozzátartozóik panasza és reklamációi, a jó hírnév sérülése sajtó vagy szájpropaganda útján, a hivatalos élelmiszer-felügyeleti hatóság intézkedései, amelyek a minőségvédelmi bírság kiszabásától, a szabálysértési bírságoláson át az üzem bezárásáig terjedhetnek. Mindezek mellett az élelmiszer-mérgezés kivizsgálásának minden költségét is az érintettnek kell megtérítenie.

Munkavédelmi és munkaügyi ellenőrzés a kereskedelemben

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 295 874 3

A könyv útmutatást nyújt a kereskedelmi tevékenység megkezdéséhez, biztonságos folytatásához és szankciómentes működéséhez. Ismerteti a munkavédelem és munkaügy szempontjából nélkülözhetetlen jogszabályokat, dokumentációkat, bizonylatokat, előírásokat, amelyek ismerete és megléte biztosítja, hogy a kereskedelemben tevékenykedő foglalkoztatók nyugodtan várhassák a munkavédelmi és munkaügyi ellenőrzést, és így elkerülhessék az esetleges szankciókat, bírságokat.

A kötet gyakorlati példákon, az életben előforduló eseteken, a munkáltatók és a munkavállalók által feltett kérdéseken és az azokra adott szakértői válaszokon keresztül ad tanácsot az esetlegesen felmerülő problémákra, igyekszik érthetőbbé tenni a munkavédelmi előírásokat, továbbá segít eligazodni a foglalkoztatással kapcsolatos munkaügyi jogszabályok útvesztőjében, különös tekintettel a munkaügyi ellenőrzésekre, amelyek mindig váratlanul érik a foglalkoztatókat.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csatari-krizsan-munkavedelmi-es-munkaugyi-ellenorzes-a-kereskedelemben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave