Csatári Mihályné, Krizsán Zsuzsanna

Munkavédelmi és munkaügyi ellenőrzés a kereskedelemben


Pihenőidőre vonatkozó rendelkezések

A munkaközi szünet rendeltetése, hogy a munkavállalónak a napi munkavégzés közben módja legyen az étkezésre, a szükséges tisztálkodásra, rövid pihenésre. Biztosítása kötelező, ha a munkavállaló napi munkaideje a hat órát meghaladja. A munkaközi szünet minimális időtartama húsz perc, melyet egybefüggően kell kiadni. Munkaközi szünet jár minden egybefüggő három óra rendkívüli munka után is. A hatórás és azon aluli részmunkaidős munkavállalót munkaközi szünet nem illeti meg. A munkaközi szünetet a munkaidő megszakításával kell biztosítani, az nem része a munkaidőnek. A munkaközi szünet időtartamára díjazás, rendkívüli munkavégzés esetén bérpótlék, pihenőnapon végzett munka utáni pótlék nem jár. A munkáltató rendelkezése, a felek megállapodása esetén lehetőség van arra, hogy a munkaközi szünet időtartamát a munkaidőn belül biztosítsák. A munkaközi szünetet akkor is a munkavégzés megszakításával kell kiadni, ha az része a munkaidőnek. Ilyenkor a munkaközi szünet időtartamára díjazás illeti meg a munkavállalót. Az Mt. 2007. évi módosításakor sor került a munkaközi szünet előírásának pontosítására is. A törvény a munkaközi szünet legkisebb mértékét és felső határát is meghatározza. Ennek alapján a munkaközi szünet maximum egy óra lehet. Amennyiben a napi munkaidő alatt a munkavállaló többször is jogosult munkaközi szünet igénybevételére, úgy ezek együttes időtartama az egy órát nem haladhatja meg. Az egybefüggő kifejezés arra is utal, hogy a munkaközi szünet időtartamának a húsz percet minden esetben el kell érnie. A húsz percnél rövidebb tartamú pihenőidő nem tekinthető munkaközi szünetnek. A munkaközi szünet időtartama alatt készenlét, ügyelet elrendelhető. Ha a munkavállalók éppen munkaközi szünetet tartanak, amikor valamilyen meghibásodás miatt szükséges a munkavállaló jelenléte, akkor a munkáltató jogszerűen megszakíthatja a munkaközi szünetet. Ilyenkor a megszakított munkaközi szünet nem tekinthető kiadottnak.

Munkavédelmi és munkaügyi ellenőrzés a kereskedelemben

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 295 874 3

A könyv útmutatást nyújt a kereskedelmi tevékenység megkezdéséhez, biztonságos folytatásához és szankciómentes működéséhez. Ismerteti a munkavédelem és munkaügy szempontjából nélkülözhetetlen jogszabályokat, dokumentációkat, bizonylatokat, előírásokat, amelyek ismerete és megléte biztosítja, hogy a kereskedelemben tevékenykedő foglalkoztatók nyugodtan várhassák a munkavédelmi és munkaügyi ellenőrzést, és így elkerülhessék az esetleges szankciókat, bírságokat.

A kötet gyakorlati példákon, az életben előforduló eseteken, a munkáltatók és a munkavállalók által feltett kérdéseken és az azokra adott szakértői válaszokon keresztül ad tanácsot az esetlegesen felmerülő problémákra, igyekszik érthetőbbé tenni a munkavédelmi előírásokat, továbbá segít eligazodni a foglalkoztatással kapcsolatos munkaügyi jogszabályok útvesztőjében, különös tekintettel a munkaügyi ellenőrzésekre, amelyek mindig váratlanul érik a foglalkoztatókat.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csatari-krizsan-munkavedelmi-es-munkaugyi-ellenorzes-a-kereskedelemben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave