Soltész Ilona, Szakács György

Az épületek energiahatékonysága

Uniós és hazai szabályozás


A kidolgozás során megvitatott kérdések

A keretmódszertan kidolgozását intenzív szakmai vita kísérte. Az első megközelítés szerint, mivel az irányelv tartalmazza a közel nulla energiafogyasztású épület követelményét 2019-től középületekre, illetve valamennyi új épületre 2021-től, nincs értelme költségoptimalizált követelményszint megállapításával bajlódni, mert a közel nulla szint bizonyosan túlmegy a gazdaságos határon. Az alaposabb vizsgálat során azonban kiderül, hogy ez a vélekedés nem feltétlenül helyes. A kérdés megítélése attól függ, hogy milyen épületről van szó (milyen rendeltetésű, mekkora, hány szintes), és pontosan hogyan definiálják a közel nulla energiafogyasztású épületet. Emellett az irányelv tartalmaz egy „kiskaput” is a 9. cikk (6) bekezdésében, amely szerint nem kell a közel nulla energiafogyasztású épületek építésére vonatkozó előírást alkalmazni, ha a költség-haszon elemzés eredménye negatív, azaz a beruházás nem gazdaságos. Tehát mindeneképpen érdekes lehet a költségoptimalizált követelményszint megállapítása.

Az épületek energiahatékonysága

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2011

ISBN: 978 963 295 842 2

Könyvünket a környezet védelme és a fenntartható fejlődés iránt elkötelezett, az energiahatékonyság iránt érdeklődő építőipari szakembereknek ajánljuk, különösen: tervezőknek, szakértőknek, akik az épületek energiatudatos tervezésével, felújításával foglalkoznak, energetikai tanúsítóknak, ha szeretnék megismerni a tanúsítás hátterét, okait, ingatlanfejlesztő vagy ingatlanközvetítő szakembereknek, ha tudni akarják milyen lesz a jövő háza, hatósági vagy beruházói munkakörben dolgozóknak, ha szeretnének biztonságosan eligazodni a jogszabályok alkalmazásával kapcsolatos kérdésekben, műszaki vagy jogi szabályozással foglalkozó szakembereknek, ha érteni akarják az energetikai szabályozás hátterét, logikáját, összefüggéseit, azoknak is, akik gazdaságosan szeretnék üzemeltetni épületeiket, és mindazoknak, akik a jogszabályok előírásain túl a műszaki megfontolásokat is meg akarják érteni.

Az Európai Unió energiapolitikájának fontos dokumentumait ismertetjük, elsősorban az épületek energiahatékonyságáról szóló ,,új" 2010/31/EU irányelvet, rámutatva a 2013-ig még hatályos 2002/91/EK irányelvtől való eltérésekre. Kitérünk az európai országok energiahatékonysági intézkedéseire és az irányelvek alkalmazásának tapasztalataira. Részletesen foglalkozunk ezeknek az irányelveknek a hazai bevezetésével, a kapcsolódó jogszabályokkal. Bemutatjuk az új irányelv bevezetésének szakmai döntéseit, a javaslatokat és a várható változásokat.

Hivatkozás: https://mersz.hu/soltesz-szakacs-az-epuletek-energiahatekonysaga//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave