Szlávik János

Fenntartható gazdálkodás


3.2.2. A használattal nem összefüggő értékösszetevők

  • A választási lehetőség értéke
    Sajátos összetevője a természeti erőforrásoknak a „választási lehetőség értéke”. Ez az érték azt a lehetőséget jelenti, hogy valaki, aki jelenleg nem fogyasztója a természeti tőke szolgáltatásainak, a jövőben az lehet. A választási lehetőség a „fenntarthatóság” fontos szempontja. A jelenlegi generációk és a jövő generációi az adott természeti értéket – legalább olyan minőségben, mint a mai használók – választani tudják. A Tisza esetében például ez azt jelenti, hogy a folyó a jövőben is élő vízfolyás legyen és ne szennyezett, halott kanális, és ha valaki élvezni akarja teljes természeti gazdagságában, úgy megtehesse azt. Ez az értékösszetevő közös halmaza a személyes használattal összefüggő és a használattal nem összefüggő értéknek. Ez azért van, mert a választási lehetőség értékében egyszerre van benne a választás (a használat) és a nem választás (a nem használat) is. (Fontosnak tartom megjegyezni, hogy a választási lehetőség, mint természeti tőke összetevő egyes elemzésekben leszűkítve, mint a jelen generáció választási esélye szerepel. Ezt azonban a tőkefunkció túlzott leszűkítésének tartom és célszerűtlennek látom a generációs kiterjesztést együtt kezelni a „hagyomány vagy örökölhetőség” értékösszetevővel.)
     
  • Hagyomány vagy örökölhetőség érték
    Az értékelési szempontok között a használattal nem összefüggő értékösszetevő a hagyomány vagy örökölhetőség, mint érték.
    Ez azt jelenti, hogy például a természeti folyamatok és az azokhoz kötődő sajátos emberi-társadalmi cselekvések sajátos rendszerben összefonódnak és nemzedékről nemzedékre öröklődnek (így pl. az az életmód, amely a Tiszához kötődik, a hagyományok, a legendák, a mesék és a nóták, egyáltalán az az érzés, amely a Tiszát a nemzet folyójává teszi.) A hagyomány és a történelmi értékek megőrzése fontos feltétele a fenntarthatósági követelményeknek. A fenntartható fejlődés szigorú értelmezéséhez hozzátartozik a természeti tőkéből fakadó társadalmi létformák továbbadása is az eljövendő nemzedékeknek. Ez a megállapítás nem valami múltba néző nosztalgiázást jelent, hanem nagyon is racionális jövőbe tekintést. Előfordul ugyanis, hogy egy-egy technológiai fejlődési út, amely korábban egyedüli fenntarthatónak tűnt, mára nagyon is beszűkült. Gondoljunk csak a vegyszereken és gépi kultúrán alapuló mezőgazdaságra, amely a jövőben komoly korlátokba ütközik. A fenntartható agrárium fontos elemévé lesz ugyanakkor a természetbarát gazdálkodás (ld. pl. Tisza-völgy az árapasztó tározókkal kiegészülve), amely újra igényt tart a hagyományos munkakultúrákra.
    A hagyomány és örökölhetőség, mint érték igen sérülékeny értékösszetevő, hiszen egy-egy jelentős szennyezést talán évek, évtizedek alatt kihever a folyó és meggyógyul, de ha nem biztosított a hagyomány átadásának a generációs folyamata, a lánc megszakad, a hagyomány örökre elhal. A hagyomány vagy örökölhetőség értékrészt nevezik történelmi értéknek is. Az előbbiekben a természettel harmóniában lévő termelés feltételeként létező munkakultúráról volt szó.
    Legalább ennyire fontos a mindennapok kultúrája, az öltözködés, az ételek, az ünnepek megtervezésének módja. Ezek elvesztésével a vidék egyszínű, sivár lesz, és nem lehet például ráépíteni a falusi turizmussal.
     
  • Létezési érték
    A személy érintettségét tekintve a napi (gazdasági) használattól a legtávolabb esik a „létezési érték”. Ez az értékrész azt jelenti, hogy a természetnek önmagában van értéke. Napjainkban, és lehet, hogy még nagyon sokáig a természetnek ez a része semmiféle gazdasági értékkel nem bír. Emellett könnyen lehet, hogy a jövő generációinak óriási jóléti, esetleg gazdasági értéket is képvisel. Példaként említve egy-egy faj génjeiben elrejtett és jövőben „kiolvasható” információk a gyógyításban komoly értéket jelenthetnek. Mivel azonban az információ nem ismerése jelenleg nem jelent gazdasági értéket, esetleg igen csekély rövidtávú egyéni haszonért feláldozásra kerül a természeti érték. (Számos példa van már napjainkban is arra, hogy korábban teljesen „haszontalan” növények, állatok olyan információkat szolgáltattak például a szerves vegyészetnek, gyógyszeriparnak, amelynek birtokában a kutatók-fejlesztők az emberi egészséget szolgáló gyógyszereket állítottak elő, és ezek ma már igen profitábilis piaci termékek.)
    Itt a leggyengébb a személy érintettsége. A fajok nagy részét ma még nem ismeri a tudomány. Amennyiben azonban ellesi titkát (pl. gyógyszer felfedezés) a személy érintettsége igen intenzíven és gazdaságilag közvetlenül gyümölcsöző lehet. Fontos kérdés, hogy a természeti erőforrások hasznai milyen szinten jelentkeznek (helyi, nemzeti, globális). A 3.2. ábra az e kérdésre adott választ szemlélteti sematikusan.
 
3.2. ábra. A természeti erőforrások hasznainak megjelenése helyi, nemzeti és globális szinten
Forrás: Dixon és Pagiola 2001. 46. o.

Fenntartható gazdálkodás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2013

ISBN: 978 963 295 820 0

A könyv a fenntartható fejlődés elméleti kérdéseit és gyakorlati megvalósíthatósági rendszerét vizsgálja egy közgazdász nézőpontjából. Arra a kérdésre keres választ, hogy több mint egy negyedszázaddal a fenntartható fejlődés elvének megjelenése után ez a szép és humánus elv vajon egy egyre inkább feledhető teória vagy a gazdasági gyakorlatban is megvalósítható és tartósan megvalósuló rendszer lesz-e.

A könyv mind a hét fejezete erre a kérdésre keresi a választ. Elemzi a fenntartható fejlődést, mint a természet, társadalom, gazdaság komplex rendszerét. Az átmenet a fenntarthatósághoz fejezeten belül a könyv egyik legérdekesebb és legértékesebb részét a fenntartható gazdálkodás hat lépésben történő elemzése adja. A megalapozott döntésekben ismernünk kell a környezet gazdasági értékelési módjait és a fenntarthatósági indikátorokat, továbbá a társadalmi költségeket. Noha a fenntarthatóság hosszú távú és globális kérdés, a térségi összefüggések megértése nélkül megvalósíthatatlan. Ezért írja le a könyv egy fejezet erejéig a térségi feladatokat.

A könyv három olyan a fenntartható gazdálkodást segítő gyakorlati program leírásával és elemzésével zárul, amelyek elkészítésében a szerző is tevőlegesen részt vett.

A könyvet a téma kutatóinak, a felsőfokú oktatásban résztvevőknek, az államigazgatás és az önkormányzatok, valamint az üzleti szféra képviselőinek ajánljuk.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szlavik-fenntarthato-gazdalkodas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave