Szamkó Józsefné, Sándorné Új Éva

Számviteli és gazdálkodási változások az államháztartás területén 2016


Tartós, magas adósságállományt felhalmozó központi költségvetési szervek adósságállományának csökkentése

Az Ávr. 2016. január 1-jei hatálybalépéssel a központi költségvetési szerveknél szigorította a magas adósságállománnyal kapcsolatos eljárási rendet. Ha a költségvetési szerv 60 napja lejárt esedékességű, általa elismert tartozásállománya meghaladja az eredeti kiadási előirányzatok 10%-át, de legalább a 100 millió forintot, abban az esetben a költségvetési szerv vezetőjének az adósságállomány felszámolására egy intézkedési tervet kell készítenie, melyet továbbítania kell az irányító szerve részére. Ezt az intézkedési tervet az adósságállomány alakulásával kapcsolatos szokásos, havi adatszolgáltatással együtt kell megküldeni (Ávr. 5. számú melléklet 4. sor). Az intézkedési tervben foglaltakat az irányító szerv vezetőjének kell jóváhagynia. A költségvetési szerv vezetője az intézkedési tervben foglaltak folyamatos végrehajtásáról kéthavonta beszámol az irányító szerv vezetőjének, és ezt a beszámolást egészen addig folytatni kell, míg az adósságállománynak ez a kiemelt mértéke fennáll (eredeti előirányzat 10%, de legalább 100 millió forint). Azokban az esetekben, ha a költségvetési szerv a Kormány irányítása vagy felügyelete alá tartozik, és a 60 napon túli lejárt esedékességű, elismert tartozásállomány mértéke eléri, vagy meghaladja a költségvetési szerv eredeti kiadási előirányzat 20%-át, de legalább az egymilliárd forintot, akkor a költségvetési szerv által elkészített intézkedési terv jóváhagyását követő 6 hónapon belül, ha a költségvetési szerv tartozásállománya nem csökken az előző mérték alá (eredeti előirányzat 20%-a, egymilliárd forint), akkor a fejezetet irányító szerv vezetőjének jelentést kell készítenie a Kormány soron következő ülésére. A jelentésben az irányító szerv vezetőjének be kell számolnia a Kormány részére a tartozásállomány kialakulásához vezető okokról, a tartozásállomány felszámolása érdekében elfogadott intézkedési terv tartalmáról, végrehajtásáról és a tartozásállomány felszámolására irányuló további intézkedésekről. A Kormány rendezésre irányuló döntéseihez az Ávr. már külön előírásokat nem tartalmaz.

Számviteli és gazdálkodási változások az államháztartás területén 2016

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 864 4

Az államháztartási területen könyvviteli szolgáltatást végzőknek – hasonlóan a korábbi évekhez – 2016. évben is kötelező továbbképzésen kell részt venniük.

Kiadványunk a 2016. évi továbbképzésre készült a nemzetgazdasági miniszter által előírt kötelező tematikára épülve, több témakörben – ahol azt az adott témakör megkívánta – részletesebb magyarázatok, gyakorlati esetek bemutatásával.

A fentieknek megfelelően könyvünk az aktuális számviteli kérdések részben tartalmazza a 2016. évtől hatályos államháztartási számviteli változások részletes ismertetését és az ezekhez kapcsolódó könyvelési tételeket. A kötelező tematika előírta, hogy a változásokat gyakorlati feladatokon keresztül is ismertetni kell. Erre tekintettel könyvünk számviteli részhez kapcsolódó 1. számú mellékletében nyolc gyakorlati feladat található a kötelezően megadott témakörökben. A számviteli részben a 2016. évi változások mellett bemutatjuk a hibajavítási módokat elméleti szinten és a kötelező témakörök szerinti gyakorlati példákon keresztül is.

A számvitelt érintő jogszabályi környezet változásainak keretében kiadványunk ismerteti az államháztartási törvényben és a végrehajtására kiadott kormányrendeletben 2015. év során bekövetkezett változásokat. Szintén a kötelező tematika jegyében mutatjuk be a 2016. évtől hatályos, adózást érintő előírásokat.

Az államháztartási szakterület kötelező tematikája alapján készült oktatási anyag célja, hogy

- mind az oktatókat, mind a résztvevőket segítse a témakörök könnyebb feldolgozásában a továbbképzés ideje alatt;

- a képzést követően kézikönyvként támogatást nyújtson a munkavégzés során felmerülő problémák megoldásához;

- azoknak a munkatársaknak, szakmai vezetőknek is segítségükre legyen a mindennapi tevékenységükben, akiknek a kötelező továbbképzésen nem kell részt venniük; ezen felül

- az államháztartási mérlegképes képzésben résztvevők számára is fontos lehet mind az írásbeli, mind a szóbeli vizsgákra történő felkészülésnél.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szamviteli-es-gazdalkodasi-valtozasok-az-allamhaztartas-teruleten-2016//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave