Balogh Monika

A munkaügyi compliance audit


A vállalati compliance tevékenység tartalma és jellegzetességei

A vállalati compliance-re, azaz a vállalatnál uralkodó szabályrendszereknek való megfelelésre, megfelelő viselkedésre, hozzáállásra vonatkozó írott formában megfogalmazott előírások között gyakran önálló fejezetként szerepel a törvények és más jogszabályok betartása. Ez a jelenség a vállalati működés tekintetében némileg talán redundanciának látszódhat, hiszen a jogszabályok betartása – különösen a jogi kényszerítő erővel nem rendelkező vállalati normák – külön felhívás nélkül is kötelező. Valójában azonban az ilyen külső normák belső normákként való elfogadásának deklarálása által elindított folyamatok és eredményezett jelenségek szerepe korántsem elhanyagolható. Egyrészt azért nem, mert az önszabályozó folyamatok egyik – a soft law kutatói által is részben elfogadott – funkciója az egyes, esetlegesen homályos, nem egyértelmű, általános jellegű jogszabályok konkretizálása, tartalommal való megtöltése. (Ez akkor is így van, ha ez a jelenség a jogi szakma által érthető módon nem teljes mértékben talál üdvözlésre annak esetleges jogszabályrontó mechanizmusai miatt.) Másrészt a soft law jogszabály-erősítő jellege miatt, hiszen az adott jogszabály betartása fontosságának hangsúlyozása – ha úgy tetszik, a kétszeres számonkérés következtében – felhívja a figyelmet az esetlegesen nem ismert jogi normák tartalmára, és ezzel növeli a jogszabály érvényesülésének esélyét. Ennek kapcsán talán érdemes megemlíteni azt a sokat kárhoztatott jelenséget is, amikor a munkáltatók a munkaszerződésben szó szerint ismétlik meg egyes munkajogi rendelkezések szövegét (ún. papagájklauzulák). Az ilyen típusú ismétlés, ha öncélú – például kizárólag a munkaszerződés volumenének növelése érdekében vagy annak tartalma komolyságának hangsúlyozása érdekében történik –, természetesen az LCA audit kritériumrendszere alapján sem elfogadható, hiszen sem a jogszabályi, sem az egyéb vonatkozó normák betartását nem segíti, valamint a vállalat érdekeit sem szolgálja. Az ilyen gyakorlat annak viselkedésirányító és normaerősítő szerepe okán azonban igen hasznos és üdvözlésre méltó is lehet, amennyiben kimondott célja a figyelemfelhívás, vagy az adott rendelkezés tartalmának a munkavállalókkal való megismertetése például egy konkrét probléma felmerülési gyakoriságának csökkentése vagy megakadályozása céljából.

A munkaügyi compliance audit

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 295 838 5

A munkaügyi compliance audit a vállalatok adminisztratív funkciói (HR, munkaügy, általános ügyek, stb.) nagy részének munkajogi, menedzsment, szakmai, etikai, és más vonatkozó piaci előírások alapján történő vizsgálatára létrejött vállalatirányítási audit.

Mai koncepciójának kialakulása ez elmúlt harminc-negyven év releváns „kemény jog” és „puha jog” teremtő – ezeket alakító – folyamatainak, az ezekből levont konzekvenciáknak, és a kapcsolódó vállalatirányítási gyakorlati tapasztalásoknak az eredménye.

E kötet célja, hogy összefoglalja a munkaügyi compliance audit fogalmával, jelentőségével kapcsolatos főbb tudnivalókat, az új audit típus kialakulásának hátterében álló piaci előzményeket és fejlődési folyamatokat, meghatározza a munkaügyi compliance audit helyét az egyéb – a vállalatok működésének átvilágítását, vizsgálatát célzó – eszközök között és információval szolgáljon az audit hatékony lebonyolításához.

A szerző mindeközben kitér a vállalatok adminisztratív funkciói főbb jellemzőinek ismertetésére, valamint az egyes területek tekintetében előforduló leggyakoribb munkajogi, menedzsment, szakmai, valamint etikai normák megsértésével kapcsolatos hibák, tendenciák és nem megfelelőségek rövid összefoglalására is.

A kötetet elsősorban gyakorló HR szakembereknek, adminisztratív területen dolgozó vezetőknek, valamint munkaügyi auditoroknak ajánljuk.

Hivatkozás: https://mersz.hu/balogh-a-munkaugyi-compliance-audit//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave