Balogh Monika

A munkaügyi compliance audit


Compliance és vállalati etika

Ahogy azt az előzőekben már láthattuk, a vállalati compliance tevékenységnek és az e tevékenység ellenőrzésére irányuló auditoknak – ezek jellegéből fakadó – természetes része a munkavállalói magatartás vagy esetenként morál szabályozása. Ahhoz ugyanis, hogy a vállalat szervezeti szinten képes legyen teljesíteni a rá vonatkozó jogi és nem jogi normák előírásait, elvárásait, a szervezetet működtető, annak nevében eljáró és kommunikáló munkavállalói és vezetői állomány minden tagjának tudatos és kompetens hozzájárulása szükséges. Szükséges ismételten kiemelni tehát, hogy a compliance tevékenység közvetlenül a munkavállalókat érintő szabályozása kifejezetten az emberierőforrás-menedzsmenttel összefüggő vállalatirányítási feladat. Természetesen az ehhez kapcsolódó részfeladatokat lehet és kell is az egyes támogató funkciókat betöltő szervezeti egységeknek – jogi osztály, HR osztály, általános ügyek osztálya stb. – delegálni, de ez nem változtat azon, hogy az ezek irányításával, közvetített értékeivel, hatékony erőforrás alkalmazásával stb. kapcsolatos feladatok elvégzése minden esetben a menedzsment felelősségi körébe tartozik.

A munkaügyi compliance audit

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 295 838 5

A munkaügyi compliance audit a vállalatok adminisztratív funkciói (HR, munkaügy, általános ügyek, stb.) nagy részének munkajogi, menedzsment, szakmai, etikai, és más vonatkozó piaci előírások alapján történő vizsgálatára létrejött vállalatirányítási audit.

Mai koncepciójának kialakulása ez elmúlt harminc-negyven év releváns „kemény jog” és „puha jog” teremtő – ezeket alakító – folyamatainak, az ezekből levont konzekvenciáknak, és a kapcsolódó vállalatirányítási gyakorlati tapasztalásoknak az eredménye.

E kötet célja, hogy összefoglalja a munkaügyi compliance audit fogalmával, jelentőségével kapcsolatos főbb tudnivalókat, az új audit típus kialakulásának hátterében álló piaci előzményeket és fejlődési folyamatokat, meghatározza a munkaügyi compliance audit helyét az egyéb – a vállalatok működésének átvilágítását, vizsgálatát célzó – eszközök között és információval szolgáljon az audit hatékony lebonyolításához.

A szerző mindeközben kitér a vállalatok adminisztratív funkciói főbb jellemzőinek ismertetésére, valamint az egyes területek tekintetében előforduló leggyakoribb munkajogi, menedzsment, szakmai, valamint etikai normák megsértésével kapcsolatos hibák, tendenciák és nem megfelelőségek rövid összefoglalására is.

A kötetet elsősorban gyakorló HR szakembereknek, adminisztratív területen dolgozó vezetőknek, valamint munkaügyi auditoroknak ajánljuk.

Hivatkozás: https://mersz.hu/balogh-a-munkaugyi-compliance-audit//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave