Balogh Monika

A munkaügyi compliance audit


Az audit végrehajtója szerint

Az auditok csoportosításának egy másik lehetséges módja az auditok végrehajtója szerint történő kategorizálás. E szerint megkülönböztethetünk külső vagy belső auditokat, attól függően, hogy a szervezeti struktúrában helyet foglaló személy (jellemzően munkaszerződés keretén belül foglalkoztatott személy, azaz munkavállaló) vagy külső független tanácsadó, auditor cég, esetleg megbízási vagy vállalakozási jogviszony keretén belül foglalkoztatott személy vagy személyek végzik azt. A soft law által meghatározott elvárás- és előírásrendszerekben foglaltaknak való megfelelés vizsgálatára – tekintettel arra, hogy ezeket a szabályokat javarészt a szervezettől független külső cég, szervezet, iparági szabályozók és egyéb piaci szereplők alakítják ki – természetüknél fogva elsősorban külső audit keretein belül kerül sor. A belső auditok ennek megfelelően leginkább a szervezet felkészülését szolgálják egy-egy külső auditra, annak érdekében, hogy az üzleti kockázatokat vagy az ezekhez kapcsolódóan jelentkező költségeket csökkentsék, a nem megfelelőségek számát a minimumra szorítsák, vagy egyszerűen biztosítsák jobb piaci pozíciójukat.

A munkaügyi compliance audit

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 295 838 5

A munkaügyi compliance audit a vállalatok adminisztratív funkciói (HR, munkaügy, általános ügyek, stb.) nagy részének munkajogi, menedzsment, szakmai, etikai, és más vonatkozó piaci előírások alapján történő vizsgálatára létrejött vállalatirányítási audit.

Mai koncepciójának kialakulása ez elmúlt harminc-negyven év releváns „kemény jog” és „puha jog” teremtő – ezeket alakító – folyamatainak, az ezekből levont konzekvenciáknak, és a kapcsolódó vállalatirányítási gyakorlati tapasztalásoknak az eredménye.

E kötet célja, hogy összefoglalja a munkaügyi compliance audit fogalmával, jelentőségével kapcsolatos főbb tudnivalókat, az új audit típus kialakulásának hátterében álló piaci előzményeket és fejlődési folyamatokat, meghatározza a munkaügyi compliance audit helyét az egyéb – a vállalatok működésének átvilágítását, vizsgálatát célzó – eszközök között és információval szolgáljon az audit hatékony lebonyolításához.

A szerző mindeközben kitér a vállalatok adminisztratív funkciói főbb jellemzőinek ismertetésére, valamint az egyes területek tekintetében előforduló leggyakoribb munkajogi, menedzsment, szakmai, valamint etikai normák megsértésével kapcsolatos hibák, tendenciák és nem megfelelőségek rövid összefoglalására is.

A kötetet elsősorban gyakorló HR szakembereknek, adminisztratív területen dolgozó vezetőknek, valamint munkaügyi auditoroknak ajánljuk.

Hivatkozás: https://mersz.hu/balogh-a-munkaugyi-compliance-audit//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave