Balogh Monika

A munkaügyi compliance audit


Felvételek, toborzás-kiválasztási rendszer

A munkakörök kialakításától függetlenül is szükséges vizsgálni a vállalat toborzás-kiválasztási, vagy más néven felvételi eljárásra vonatkozó szabályait és gyakorlatát. Szükséges tájékozódni ebben a körben arról, hogy a vállalat milyen toborzási (nyomtatott és online hirdetések, munkavállalói bemutatás, önálló tájékoztatók, nyílt napok stb.), valamint kiválasztási eszközöket (külső: fejvadászat, külső cég által végzett toborzás; belső: assessment center, tesztek, interjúk, esetleg kompetenciaalapú és munkakörönként előre meghatározott interjúlapok stb.) rendelt alkalmazni munkaerőigénye biztosítására. Ezt követően meg kell vizsgálni, hogy a vállalat milyen módszerrel méri az egyes toborzási és kiválasztási eszközök és folyamatok eredményességét (idő, költség, létszám, beválás, ledolgozott idő hossza stb.), és ezeken változtat(ott)-e az esetleges problémák felmerülése esetén. Vizsgálni kell továbbá, hogy a toborzás és kiválasztás során a vállalat által kidolgozott kompetenciaigényeket veszik-e alapul az egyes felvételi eljárások esetén (valóban azt mérik-e, amire szükségük van), és azt is, hogy ez az eljárás a munkajogi szabályoknak megfelel-e (egyenlő bánásmód elve). Sajnos találkozhatunk olyan vállalatokkal is a piacon, amelyek esetében a kiválasztáshoz alkalmazott teszt sem munkajogi, sem szakmai szempontok alapján nem mondható megfelelőnek, és gyakran diszkriminatív elemeket is tartalmaz.

A munkaügyi compliance audit

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 295 838 5

A munkaügyi compliance audit a vállalatok adminisztratív funkciói (HR, munkaügy, általános ügyek, stb.) nagy részének munkajogi, menedzsment, szakmai, etikai, és más vonatkozó piaci előírások alapján történő vizsgálatára létrejött vállalatirányítási audit.

Mai koncepciójának kialakulása ez elmúlt harminc-negyven év releváns „kemény jog” és „puha jog” teremtő – ezeket alakító – folyamatainak, az ezekből levont konzekvenciáknak, és a kapcsolódó vállalatirányítási gyakorlati tapasztalásoknak az eredménye.

E kötet célja, hogy összefoglalja a munkaügyi compliance audit fogalmával, jelentőségével kapcsolatos főbb tudnivalókat, az új audit típus kialakulásának hátterében álló piaci előzményeket és fejlődési folyamatokat, meghatározza a munkaügyi compliance audit helyét az egyéb – a vállalatok működésének átvilágítását, vizsgálatát célzó – eszközök között és információval szolgáljon az audit hatékony lebonyolításához.

A szerző mindeközben kitér a vállalatok adminisztratív funkciói főbb jellemzőinek ismertetésére, valamint az egyes területek tekintetében előforduló leggyakoribb munkajogi, menedzsment, szakmai, valamint etikai normák megsértésével kapcsolatos hibák, tendenciák és nem megfelelőségek rövid összefoglalására is.

A kötetet elsősorban gyakorló HR szakembereknek, adminisztratív területen dolgozó vezetőknek, valamint munkaügyi auditoroknak ajánljuk.

Hivatkozás: https://mersz.hu/balogh-a-munkaugyi-compliance-audit//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave