Balogh Monika

A munkaügyi compliance audit


A kollektív munkaügyi kapcsolatok

A kollektív szerződések tartalma, a szakszervezetek funkciója és befolyása, az üzemi tanács szerepe és a vállalaton belüli helyzete az egyes országokban és vállalatonként is nagyban eltér. Van olyan ország, ahol a szakszervezeti képviselői múlt majdnem egyenes utat jelent a vállalatvezetői pozíciók betöltéséhez, és a szakszervezet inkább egyfajta belső, de kétirányú – a munkavállalók és munkáltató magatartásának tekintetében is – normakontrollt megvalósító és információs csatorna funkciót betöltő szövetségese a vállalatnak. Más országokban – és ez a jellemzőbb – a munkáltatók és szakszervezetek egyértelműen és szervezetileg is teljes mértékben elkülönülnek egymástól, és amennyiben erejük, befolyásuk egyensúlyba került, és céljaik is megfelelőek, ez utóbbi jellegű kapcsolat is jól szolgálhatja a munkavállalók érdekeinek érvényesítését akár az egyes vállalatokon túlmutatóan az egyes ágazatokban dolgozó munkavállalók érdekeinek képviseletével. Vannak olyan országok is, ahol a szakszervezet jelenlegi formájában inkább egyfajta atavizmus, a modern szakszervezet és ennek megfelelően a modern, demokratikus munkáltatói-szakszervezeti kapcsolatokra jellemző együttműködés és kommunikáció még nem alakult ki széles körben, és/vagy a szakszervezetek tevékenységének ágazati jellege nem domináns. Találunk példát kiegyensúlyozott, kooperatív kapcsolatokra ugyanúgy, mint súlyos konfliktusokkal terhelt, egymás jogainak csorbítására irányuló tevékenységet folytató munkáltatói és érdekképviseleti gyakorlatra. Előfordul, hogy a szakszervezetek médiaháborút indítanak a vállalatok ellen, vagy a háttérben a munkavállalókat munkaügyi perek, hatósági ellenőrzések indítványozására ösztönzik, és az is, hogy a vállalat üzen hadat a szakszervezeti képviselők ellen. Ezeknek a jelenségeknek a hátterében sok minden állhat, egyik vagy másik fél szélsőségesen és akár indokolatlanul támadó fellépése (motiváció, akarat, szándék), vagy mindkét fél hibájából és hozzájárulásával az együttműködés megvalósulásának elmaradása (cél, kommunikáció, eszközök, módszerek).

A munkaügyi compliance audit

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 295 838 5

A munkaügyi compliance audit a vállalatok adminisztratív funkciói (HR, munkaügy, általános ügyek, stb.) nagy részének munkajogi, menedzsment, szakmai, etikai, és más vonatkozó piaci előírások alapján történő vizsgálatára létrejött vállalatirányítási audit.

Mai koncepciójának kialakulása ez elmúlt harminc-negyven év releváns „kemény jog” és „puha jog” teremtő – ezeket alakító – folyamatainak, az ezekből levont konzekvenciáknak, és a kapcsolódó vállalatirányítási gyakorlati tapasztalásoknak az eredménye.

E kötet célja, hogy összefoglalja a munkaügyi compliance audit fogalmával, jelentőségével kapcsolatos főbb tudnivalókat, az új audit típus kialakulásának hátterében álló piaci előzményeket és fejlődési folyamatokat, meghatározza a munkaügyi compliance audit helyét az egyéb – a vállalatok működésének átvilágítását, vizsgálatát célzó – eszközök között és információval szolgáljon az audit hatékony lebonyolításához.

A szerző mindeközben kitér a vállalatok adminisztratív funkciói főbb jellemzőinek ismertetésére, valamint az egyes területek tekintetében előforduló leggyakoribb munkajogi, menedzsment, szakmai, valamint etikai normák megsértésével kapcsolatos hibák, tendenciák és nem megfelelőségek rövid összefoglalására is.

A kötetet elsősorban gyakorló HR szakembereknek, adminisztratív területen dolgozó vezetőknek, valamint munkaügyi auditoroknak ajánljuk.

Hivatkozás: https://mersz.hu/balogh-a-munkaugyi-compliance-audit//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave