Balogh Monika

A munkaügyi compliance audit


A TPM és a lean menedzsment hatása a munkaügyi compliance auditra

Az amerikai autóiparból kinövő, a II. világháborút követő években Japánban átvett és továbbfejlesztett vállalatirányítási módszertan vagy másképpen eszközrendszer jelentése és tartalma az évek során nagymértékben változott. A kezdetben „Total Plant Management”, azaz „Teljes Körű Gyárigazgatás” a japán kultúrára jellemző elemmel bővülve egyre többször került többek között a „Total Member Participation”, azaz a munkavállalók tejes bevonása értelemben is alkalmazásra. A fogalom a későbbiekben „Total Preventive Maintenance” vagy „Total Preventive Manufacturing” („Teljes Megelőző Karbantartás” vagy „Teljes Megelőző Gyártás”), később „Total Productive Maintenance/Manufacturing” („Teljes Hatékony Karbantartás/Gyártás” vagy „Teljes Termelékenységközpontú Karbantartás/Gyártás”) jelentést kapott. A mai modern megközelítésben a TPM rövidítést leginkább a „Total Productive Management” („Teljes Hatékony Menedzsment”) értelemben használják. Ebben a legutóbbi fogalomhasználatban gyakorlatilag egyesül a TPM fejlődése során használt összes értelmezési mód és keret, beleértve az ezek mögött meghúzódó tartalmi elemek vállalatirányításban történő alkalmazásának megvalósulását is. E helyütt nem tisztünk a TPM pontos fejlődési ívének és stációinak részletes leírása. A TPM tevékenység és auditálási gyakorlat azonban mégis szolgálhat számunkra némi tanulsággal egy új típusú audit – jelen esetben az LCA – megalkotásának hátterében szerepet játszó gondolkodásmód vagy az audit megközelítésének legmegfelelőbb szempontjai kiválasztása tekintetében. A gyártó vállalatok működését segíteni hivatott vállalatirányítási módszer vagy eszközrendszer elnevezésének rövidítése mögött megbúvó jelentéstartalom rendkívül kifejező módon utal a kezdetben szakmai alapú (a karbantartási vagy termelési tevékenységet irányító és ellenőrző) rendszer gyökeres átalakulására egy, a jellegét tekintve menedzsmentelvű megközelítést alkalmazó, a vállalati működés nagyobb területét lefedő rendszerré, mely a klasszikus szakmai elemek mellett – szinte évről évre – egyre több globális vállalatirányítási elemet is tartalmaz. Nem elhanyagolható a TPM a munkavállalók bevonásának a vállalatirányítást alapjaiban meghatározó és megváltoztató elképzelése sem, mely – az e módszertant alkalmazó vállalatok tekintetében – a menedzsment fejlődésén túl a HRM fejlődésére is jelentős befolyást gyakorolt.

A munkaügyi compliance audit

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 295 838 5

A munkaügyi compliance audit a vállalatok adminisztratív funkciói (HR, munkaügy, általános ügyek, stb.) nagy részének munkajogi, menedzsment, szakmai, etikai, és más vonatkozó piaci előírások alapján történő vizsgálatára létrejött vállalatirányítási audit.

Mai koncepciójának kialakulása ez elmúlt harminc-negyven év releváns „kemény jog” és „puha jog” teremtő – ezeket alakító – folyamatainak, az ezekből levont konzekvenciáknak, és a kapcsolódó vállalatirányítási gyakorlati tapasztalásoknak az eredménye.

E kötet célja, hogy összefoglalja a munkaügyi compliance audit fogalmával, jelentőségével kapcsolatos főbb tudnivalókat, az új audit típus kialakulásának hátterében álló piaci előzményeket és fejlődési folyamatokat, meghatározza a munkaügyi compliance audit helyét az egyéb – a vállalatok működésének átvilágítását, vizsgálatát célzó – eszközök között és információval szolgáljon az audit hatékony lebonyolításához.

A szerző mindeközben kitér a vállalatok adminisztratív funkciói főbb jellemzőinek ismertetésére, valamint az egyes területek tekintetében előforduló leggyakoribb munkajogi, menedzsment, szakmai, valamint etikai normák megsértésével kapcsolatos hibák, tendenciák és nem megfelelőségek rövid összefoglalására is.

A kötetet elsősorban gyakorló HR szakembereknek, adminisztratív területen dolgozó vezetőknek, valamint munkaügyi auditoroknak ajánljuk.

Hivatkozás: https://mersz.hu/balogh-a-munkaugyi-compliance-audit//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave