Balázs Péter

Az Európai Unió külpolitikája


Az euróövezet nemzetközi képviselete

Az Unió euróövezettel kapcsolatos nemzetközi képviselete több kérdést takar. Az egyik kérdéskör az Unió részvételének minősége nemzetközi fórumokon, illetve szervezetekben (például teljes jogú tag, társult tag, megfigyelő stb.), és e részvétel viszonya a tagállamaihoz (kizárólagos vagy együttes). A másik az uniós képviselet megvalósulásának módja, ti. a Tanács (elnöksége), a Bizottság vagy az Európai Központi Bank által. Az Unió és a tagállamok viszonyát illetően feltétlenül figyelembe veendő az az említett körülmény, hogy a gazdaságpolitika, valamint a fiskális politika tagállami hatáskörben maradt (EUMSz. 121. és 127. cikke). Márpedig ezek nélkül nehéz a gazdaság és a pénzügyek területén átfogó, hosszabb távú, nagy horderejű ügyekről nemzetközi keretekben közösen és egységesen állást foglalni. Minthogy a gazdaságpolitika tekintetében az Unió nem rendelkezik kizárólagos hatáskörrel, feladata csupán a koordináció és az orientáció. Ez a hatásköri megosztottság nagymértékben meghatározza a Gazdasági és Monetáris Unió ügyeiben a szervezet nemzetközi képviseletét olyan fórumokon, mint például a G7, a G20, az OECD vagy az IMF.

Az Európai Unió külpolitikája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 819 4

Megújult tartalommal kerül az olvasó kezébe az Európai Unió külpolitikájáról szóló könyv. A korábbi kiadás óta merőben megváltoztak a körülmények. Magyarország 2004-ben az EU tagja lett, 2009-ben pedig életbe lépett a Lisszaboni Szerződés, amelynek új szabályai és intézményei a korábbinál jobb feltételeket teremtettek az EU-ban a külpolitika közös gyakorlása számára.

Mindeközben alapvetően átalakult Európa külső környezete. A poszt-szovjet térségben az orosz külpolitika expanzív fordulatot vett. Az „arab tavasz” hatalmas változások kezdetét jelzi Európa szomszédságában. A korábban félreeső Törökország új geopolitikai kontextus kellős közepén találta magát. Ukrajna, Szíria, vagy Líbia megoldatlan problémái az európai jóléti övezetre nézve is súlyosbodó következményekkel járnak.

A világpolitika és benne az EU külpolitikai történései a média segítségével naprakészen követhetők, ám az események halmazában nem könnyű eligazodni.

Ez a könyv rendszerszerű megközelítéssel és a történelmi előzmények megvilágításával kíván segítséget nyújtani az újabb fejlemények megértéséhez.

Az első és második rész az Európai Uniót a nemzetközi rendszer részeként helyezi el a világban, bemutatva a tagállamok külpolitikai együttműködésének lépcsőfokait és az uniós szintű külkapcsolatok átalakuló szerkezetét.

A harmadik és a negyedik rész az EU külpolitikáját partnerek szerinti bontásban részletezi.

Ez a könyv épít a szerző diplomáciai, kormányzati és európai pozíciókban szerzett személyes tapasztalataira, de nagyrészt annak az egyetemi tananyagnak a magyar nyelvű lenyomata, amelyet egy évtizede oktat a Közép-európai Egyetemen. A soknemzetiségű hallgatók okos kérdései, az egyetemen végzett kutatások és a CEU Európai Szomszédságpolitikai Központjának (CENS) konferenciái is gazdagították a mondanivalót.

Hivatkozás: https://mersz.hu/balazs-az-europai-unio-kulpolitikaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave