Farkas Alexandra

A közösségi és egyéb külföldi ügyletek áfája és számlázása

2., átdolgozott kiadás


Példa a vevői készletre

Tegyük föl, hogy egy magyar adóalany a saját tulajdonú raktárába úgy hozat be egy német adóalanytól termékeket, hogy az megfelel az Áfa tv. 259. § 26. pontjában részletezett vevői készlet szabályainak (azaz tulajdonképpen konszignációs rendszerű értékesítések történnek). Tekintve, hogy a vevői készlet kivétel a vagyonáthelyezés alól [lásd az Áfa tv. 12. § (2) bekezdés i) pontját], ezért a német adóalany nem hajt végre vagyonáthelyezést a magyar vevő tulajdonában lévő raktárba történő termékbehozatallal, így belföldön bejelentkeznie vagyonáthelyezés okán nem kell. Ugyanakkor a német adóalany értékesítő és a magyar adóalany vevő között értékesítés mindig csak a kitárolás időpontjával, és csak a kitárolt termékekre vonatkozóan valósul meg. A vevői készletre érvényes szabályozásnak megfelelően a német értékesítő a kitárolt termékek kapcsán a kitárolás időpontjával teljesít – németországi adóalanyisága körében, azaz a német közösségi adószámáról – adómentes közösségi termékértékesítést, ezzel együtt pedig a magyar vevő a magyar közösségi adószáma alatt ugyancsak a kitárolt termékekkel Közösségen belüli termékbeszerzést.

A közösségi és egyéb külföldi ügyletek áfája és számlázása

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 813 2

A külföldi ügyletek számlázása és áfarendszerbeli kezelése minden gazdálkodó számára fontos terület. Manapság ugyanis egy vállalkozás bármikor érintett lehet valamilyen külföldi vonatkozású ügylettel, akár annak teljesítőjeként, akár annak megrendelőjeként.

A közösségi és egyéb külföldi ügyletek áfája és számlázása címet viselő könyvünk átdolgozott kiadása tartalmazza az áfatörvény 58. §-a 2016. január 1-jétől megváltozott szabályának (azaz a folyamatos teljesítésű ügyletek szabályának) az alkalmazását mind a közösségi érintettségű termékügyletekre vonatkozóan, mind pedig a külföldi szolgáltatások kapcsán.

A szerző ismerteti, hogy a külföldi ügyletek szempontjából hogyan kell értelmezni az elkésett számlák kapcsán gyakorolható adólevonásra vonatkozó, 2016. január 1-jétől hatályos új szabályt. Ezen felül az átdolgozott kiadvány részletezi az időközben hatályba lépett, a termékexportra vonatkozó 90 napon túli, de 360 napon belüli visszamenőleges adómentességi szabályt, illetve kitér az első kiadás óta uniós szinten bevezetett, a nem adóalanyok részére történő telekommunikációs, rádiós, audiovizuális média, valamint elektronikus úton nyújtott szolgáltatások kezelésére, ha a szolgáltatást nyújtó és az igénybe vevő nem azonos országban telepedett le.

A könyv tárgyalja a közösségi termékügyleteket (ideértve a közösségi termékbeszerzést és a közösségi adómentes értékesítést is), a harmadik országos termékügyleteket (a termékimport és a termékexport részletezése), ismerteti a közösségi és a harmadik országbeli vonatkozású szolgáltatások szabályrendszerét, valamint áttekinti a devizás számlák szabályait.

A kiadványban az egyes jogszabályi rendelkezések magyarázata mellett számos gyakorlati példa illusztrálja a szabályokat, segítséget nyújtva a gazdálkodók, vállalkozások mindennapi működése során előforduló problémáinak megoldásához.

Hivatkozás: https://mersz.hu/farkas-a-kozossegi-es-egyeb-kulfoldi-ugyletek-afaja-es-szamlazasa-2016//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave