Farkas Alexandra

A közösségi és egyéb külföldi ügyletek áfája és számlázása

2., átdolgozott kiadás


A Héa-végrehajtási rendelet szabályai

A gazdasági célú letelepedés kapcsán ki kell térni a 2011. július 1-jétől az Unió minden tagállamában hatályos Héa-végrehajtási rendelet szabályaira is. Elöljáróban le kell szögezni, hogy a Héa-végrehajtási rendelet alkalmazása kizárólag a forgalmi adóztatás területén jöhet szóba. Ez pedig egyben azt is jelenti, hogy – függetlenül attól, hogy a gazdasági célú letelepedés nem kizárólag az áfában használt fogalom (hiszen annak jelentősége lehet a társasági adóban vagy egyéb jogszabályok alkalmazásában is) –, a következőkben ismertetett szabályok csak a forgalmi adóztatásra vonatkoznak. (Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy ami az áfában gazdasági célú letelepedés, az például a társasági adóban ne lehetne az. Csupán arról van szó, hogy nincsen közvetlen összefüggés az áfában alkalmazandó gazdasági célú letelepedés és az egyéb jogterületeken használt gazdasági célú letelepedésfogalmak között.)

A közösségi és egyéb külföldi ügyletek áfája és számlázása

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 813 2

A külföldi ügyletek számlázása és áfarendszerbeli kezelése minden gazdálkodó számára fontos terület. Manapság ugyanis egy vállalkozás bármikor érintett lehet valamilyen külföldi vonatkozású ügylettel, akár annak teljesítőjeként, akár annak megrendelőjeként.

A közösségi és egyéb külföldi ügyletek áfája és számlázása címet viselő könyvünk átdolgozott kiadása tartalmazza az áfatörvény 58. §-a 2016. január 1-jétől megváltozott szabályának (azaz a folyamatos teljesítésű ügyletek szabályának) az alkalmazását mind a közösségi érintettségű termékügyletekre vonatkozóan, mind pedig a külföldi szolgáltatások kapcsán.

A szerző ismerteti, hogy a külföldi ügyletek szempontjából hogyan kell értelmezni az elkésett számlák kapcsán gyakorolható adólevonásra vonatkozó, 2016. január 1-jétől hatályos új szabályt. Ezen felül az átdolgozott kiadvány részletezi az időközben hatályba lépett, a termékexportra vonatkozó 90 napon túli, de 360 napon belüli visszamenőleges adómentességi szabályt, illetve kitér az első kiadás óta uniós szinten bevezetett, a nem adóalanyok részére történő telekommunikációs, rádiós, audiovizuális média, valamint elektronikus úton nyújtott szolgáltatások kezelésére, ha a szolgáltatást nyújtó és az igénybe vevő nem azonos országban telepedett le.

A könyv tárgyalja a közösségi termékügyleteket (ideértve a közösségi termékbeszerzést és a közösségi adómentes értékesítést is), a harmadik országos termékügyleteket (a termékimport és a termékexport részletezése), ismerteti a közösségi és a harmadik országbeli vonatkozású szolgáltatások szabályrendszerét, valamint áttekinti a devizás számlák szabályait.

A kiadványban az egyes jogszabályi rendelkezések magyarázata mellett számos gyakorlati példa illusztrálja a szabályokat, segítséget nyújtva a gazdálkodók, vállalkozások mindennapi működése során előforduló problémáinak megoldásához.

Hivatkozás: https://mersz.hu/farkas-a-kozossegi-es-egyeb-kulfoldi-ugyletek-afaja-es-szamlazasa-2016//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave