Tattay Levente

Versenyképesség és szellemi alkotások az Európai Unióban


A filmalkotás főrendezőjének joga magáncélú többszörözés címén méltányos díjazásra – Martin Luksan/Petrus van de Let ügy, 20121010

Az eset felperese forgatókönyvíró és rendező (Martin Luksan), míg az alperes producer (Petrus van de Let), filmek és audiovizuális művek üzletszerű gyártásával foglalkozik. A két fél „rendezői és szerzői megállapodást” kötött 2008-ban egy dokumentumfilm elkészítéséről és üzletszerű gyártásáról, melynél a felperes, mint főrendező és forgatókönyvíró, az alperes a film értékesítésének megszervezésében működött közre. A felperes a film minden szerzői és/vagy szomszédos jogát átruházta az alperesre, kivéve a digitális hálózatokon keresztül történő nyilvánossághoz közvetítésére vonatkozó jogot. Az alperes azonban a megegyezés tárgyát képező filmet az interneten hozzáférhetővé tette, ráadásul az ehhez kapcsolódó jogokat átruházta a „Movieeurope.com”-ra.

Versenyképesség és szellemi alkotások az Európai Unióban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 830 9

Az Európai Unió valamennyi gazdaságpolitikai és felsőszintű politikai dokumentumában meghatározó szerepet kap a versenyképesség növelése, amely prioritást élvez a hivatalos célok között. A versenyképesség legfontosabb hatása a nemzeti jövedelem és a foglalkoztatottság növelése. A szellemi alkotások kiemelkedő gazdasági jelentőséggel bírnak. A szellemi alkotások iránti megnőtt érdeklődést jól reprezentálja a szabadalmi statisztika. 1985-ben a világ WIPO-hoz csatlakozott államaiban 921.715 szabadalmi bejelentést tettek, 1995-ben 1.047.766-ot, (elsőként egy millión felül), 2005-ben 1.701. 331 bejelentésre került sor, 2014-ban. A szabadalmi bejelentések száma meghaladta a 2 millió hétszázezret, ebből 928.177 esett Kínára. Mind az Egyesült Államokban, mind az Európai Unióban majdnem egy időben mérték fel a szellemitulajdon-intenzív ágazatok hozzájárulását a gazdasági fejlődéshez. Európában a szellemitulajdon-intenzív ágazatokban a foglalkoztatottság 26%-os, az USA-ban csak 19%-os. Az EU-ban a GDP 39%-a, az USA-ban 36%-a szellemitulajdon-intenzív ágazatokból származik. Az Európai keresetek 41%-a ered a szellemitulajdon-intenzív ágazatokból. Ez az arány az Egyesült Államokban valamivel magasabb, 42%-os.

Hivatkozás: https://mersz.hu/tattay-versenykepesseg-es-szellemi-alkotasok-az-europai-unioban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave