Wopera Zsuzsa, Gyovai Márk (szerk.)

Kézikönyv a bírósági végrehajtás foganatosításához


Az előárverezési jogosultság igazolása

Amennyiben tulajdonostárs kíván előárverezési jogot gyakorolni, akkor ezt a jogát ingatlan vonatkozásában kizárólag tulajdoni lappal, úszólétesítmények vonatkozásában lajstromozási okmánnyal, légi járművek esetén lajstromozási bizonyítvánnyal, egyéb lefoglalt ingó vagyontárgy vonatkozásában pedig kizárólag a végrehajtási igényperben hozott – igénykeresetnek helyt adó – jogerős bírósági határozattal igazolhatja. Ezen bekezdés az előárverezésre jogosult árverezőre telepíti annak az igazolásának a kötelezettségét, hogy az előárverezési jog megilleti. Ezt ingatlan vonatkozásában a földhivataltól beszerzett tulajdoni lappal teheti meg. A jogszabály hallgat arról, hogy ezen tulajdoni lapnak mikori időállapotot kell tükröznie. Kérdés tehát az, hogy viszonylag új (pl. 1–2 hónapos, esetleg az árverés kitűzését követően lekért), vagy akár évekkel a kérelem előterjesztését megelőzően kiállított tulajdoni lap is megfelelő-e. Kérdés továbbá az is, hogy hiteles, vagy nem hiteles tulajdoni lap másolatot ért-e a jogalkotó tulajdoni lap alatt. A jogszabályhely indokolása szerint „ezek azok a tulajdonjogot igazoló okiratok, amelyek alapján a végrehajtó hitelt érdemlően meg tudja állapítani a tulajdonjog fennállását a nemperes eljárás keretei között”. Erre tekintettel a nem hiteles tulajdoni lap nem alkalmas az előárverezési jogosultság igazolására, így csak a hiteles tulajdoni lap másolat fogadható el. A tulajdonostárs előárverezési jogosultságának igazolását előíró kötelezettségből egyenesen következik az, hogy a végrehajtó sem hivatalból, sem pedig kérelemre nem járhat el annak érdekében, hogy az előárverezési jogosultsághoz szükséges igazolást beszerezze. Hiába áll a végrehajtási ügy irataiban a végrehajtó rendelkezésére az árverés kitűzése előtti tulajdoni lap, melyen tulajdonostársként adott esetben szerepel az előárverezési jog jogosultja. Az előárverezési jogosultságot a végrehajtó nem állapíthatja meg a végrehajtási ügy irataiból, nem kérhet le a TAKARNET rendszerből új tulajdoni lapot abból a célból, hogy az előárverezési joggal történő aktiválást kérő árverező ilyen jogosultságát vizsgálja. A Vüsz. 39. § értelmében, ha a végrehajtási eljárás céljára a felügyelő szerv nyomtatványt rendszeresít, a végrehajtó és a végrehajtási ügyintéző az eljárása során az ilyen nyomtatványt köteles használni. Többek között az ingatlanárverések vonatkozásában is rendszeresített nyomtatványt a felügyelő szerv, melyet a fentiek értelmében a végrehajtó köteles használni. A nyomtatványon szereplő tájékoztatás szerint „Ha tulajdonostárs kíván előárverezési jogot gyakorolni, e jogát kizárólag 30 napnál nem régebbi hiteles tulajdoni lappal, a végrehajtónál előterjesztve igazolhatja.” Erre tekintettel megállapítható, hogy az egységes(ített) végrehajtói gyakorlat szerint 30 napnál nem régebbi hiteles tulajdoni lap fogadható el az előárverezési jogra való jogosultság igazolása céljából.

Kézikönyv a bírósági végrehajtás foganatosításához

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 823 1

Az utóbbi években a bírósági végrehajtással összefüggő gyakorlati problémákat szakcikkek, tanulmányok mutatták be, mert nem készült olyan átfogó mű, ami ezeket összegyűjtötte, rendszerezte volna, úgy, hogy a felmerülő jogalkalmazási visszásságokra megoldást is adjon. Ezt a hiányt kívánja pótolni a kézikönyv, melynek elsődleges célja a bírósági végrehajtás foganatosítása során felmerülő gyakorlati problémák nevesítése és a lehetséges megoldások bemutatása.

A kézikönyv a végrehajtás két szakaszából döntően a foganatosítására koncentrál, az elrendeléssel kapcsolatos kérdések annyiban kerülnek terítékre, amennyiben azok a végrehajtás foganatosítása során problémát vetnek fel (pl. a nem jogképes adóssal szemben elrendelt végrehajtás, vagy a nem megfelelő nyomtatványon elrendelt végrehajtás).

A kézikönyv – kifejezetten gyakorlatorientált megközelítése miatt – elsősorban a bírósági végrehajtás foganatosításával kapcsolatba kerülő személyek, különösen az önálló bírósági végrehajtók (helyettesek és jelöltek), bírák, bírósági titkárok és fogalmazók, a felek képviseletét ellátó ügyvédek, ügyvédjelöltek, jogtanácsosok, jogi előadók, közös képviselők számára lehet hasznos, de haszonnal forgathatják mindazok, akik bármilyen kapcsolatba kerülnek a bírósági végrehajtással, így maguk a felek is.

A kézikönyv szerzői a jogász hivatásrendek különböző területén szerzett tapasztalataikon keresztül mutatják be a végrehajtás foganatosításával összefüggő jogalkalmazási nehézségeket.

Hivatkozás: https://mersz.hu/wopera-gyovai-kezikonyv-a-birosagi-vegrehajtas-foganatositasahoz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave