Fónyiné Kazareczki Andrea, Tolnai Ildikó

Ingatlanjog I.


Részletvétel

Abban az esetben, amikor az ingatlan adásvétel során a felek a vételár részletekben való megfizetésében állapodtak meg, de az eladó már a teljes vételár megfizetése előtt a vevő birtokába adja az ingatlant, részletvételről beszélünk. Gazdasági vagy egyéb érdekek indokolhatják az ilyen megoldást, magánszemélyek közötti szerződéskötésnél azonban elég ritka. A Ptk. annyiban hozott újat a részletvétel szabályozásában, hogy ha a vevő valamely részletet az esedékességekor nem fizet meg, az eladó – választása szerint – az elállás vagy a részletfizetési kedvezmény megvonásának jogát gyakorolhatja. Ennek lehetőségét a törvény teremti meg, szemben az 1959-es Ptk. szabályozásával, amikor csak abban az esetben illette meg ez a jog az eladót, ha ezt a szerződésben kikötötték. Olyan általánossá vált a gyakorlatban e jogkövetkezmények kikötése és alkalmazása, hogy a jogalkotó célszerűnek találta a törvényi felhatalmazást is. Természetesen ez is diszpozitív szabály, a felek megállapodhatnak eltérően, kiköthetik egyik vagy másik jogot a szerződésben vagy éppen kizárhatják e jogok alkalmazását, de ha egyik sem történik, a törvény alapján, ex lege gyakorolhatja a jogkövetkezményeket az eladó. Általában a felek az első részlet elmulasztásának esetére már előírják valamelyik jog gyakorlását. A törvényalkotó szándéka azonban az, hogy lehetőleg a szerződések maradjanak fenn, azok menjenek teljesedésbe, mert ez szolgálja a gazdaság, a felek és a jogbiztonság érdekeit, ezért előírja, hogy a jogkövetkezményt a vevőnek a fizetéssel első ízben történő késedelembe esése esetén az eladó csak akkor alkalmazhatja, ha a vevőt a jog gyakorlásáról előzetesen értesítette és neki a teljesítésre megfelelő időt engedett [Ptk. 6:227. § (1) bek.]. Ez a szabály összhangban van a felek azon kötelezettségével, hogy a szerződés teljesítése során is kötelesek együttműködni.

Ingatlanjog I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 822 4

A Ptk. magánjogi sorozat új kötetével egy olyan kézikönyvet szeretnénk a jogalkalmazók kezébe adni, amely számos gyakorlati példán át mutatja be a peres gyakorlatot, a hatékony jogszerzéshez és jogérvényesítéshez vezető utat, hogy minél színvonalasabban képviselhessék ügyfeleik érdekeit és szerezzenek érvényt jogaiknak, támogassák kötelezettségeik teljesítését.

A könyv I. fejezetében a magyar ingatlanjog történeti fejlődését kívánja bemutatni az Aranybullától a királyi dekrétumokon, Werbőczy Hármaskönyvén, a törvényhozás törvénycikkein keresztül 1945-ig; kiegészítve a Magyar Királyi Curia dologi jogra vonatkozó döntéseiből összegyűjtött szemelvényekkel. Ugyanitt esik szó az ingatlanjog forrásairól, a kötelmi és dologi jog kapcsolatáról, az ingatlan és ingatlanjog fogalmáról, az ingatlanok csoportosításáról.

A II. fejezet az ingatlantulajdonnak a Ptk. Dologi Jogi Könyvében foglalt általános szabályaival foglalkozik az 1959-es Ptk. és a bírói gyakorlat tükrében.

A III. fejezetben az ingatlan tulajdonjogának megszerzésével foglalkozunk, kiemelt hangsúlyt fordítva az ingatlan-nyilvántartás működésére, buktatóira. A bírói gyakorlat segítségével mutatjuk be hogyan lehet a kívánt joghatást, a tulajdonszerzést minél eredményesebben elérni, hogyan kell bejegyzésre alkalmas okiratot szerkeszteni, milyen alakiságokra és a jogalanyok szerzési joga és lehetősége körében mire kell figyelni. Részletesen taglaljuk a tulajdonszerzési módozatokat, különös hangsúlyt fektetve a Ptk. új szabályaira, a bírói gyakorlatra, az ingatlanokkal kapcsolatos tulajdoni perek esetleges buktatóira.

A IV. fejezet ugyanilyen szempontok szerint foglalkozik az ingatlan közös tulajdonának létrejöttével és megszüntetési módozataival.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fonyine-tolnai-ingatlanjog-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave