Fónyiné Kazareczki Andrea, Tolnai Ildikó

Ingatlanjog I.


A közös tulajdon megszüntetése iránti kérelem elutasítása

A Ptk. hatálybalépéséig a bírói gyakorlat álláspontja az volt, hogy a közös tulajdon megszüntetése iránti kereset elutasítására akkor kerülhet sor, ha a tulajdonostárs e jogát visszaélésszerűen gyakorolja, továbbá, ha a közös tulajdon megszüntetése az adott körülmények között a másik (többi) tulajdonostárs méltányos érdekeit súlyosan sérti [1/2008. (V. 19.) PK vélemény VII. pont]. Ezt az álláspontot némileg revideálja a Ptk., amikor annak tilalmát írja elő, hogy a bíróság akkor utasíthatja el a közös tulajdon megszüntetésére irányuló igényt, ha az alkalmatlan időre esik [Ptk. 5:83. § (2) bek.]. „Az alkalmatlan idő […] csak olyan körülmény lehet, amely időlegesen áll fenn, így olyan tényezők, amelyeknek a fennállásával tartósan kell számolni, a közös tulajdon megszüntetése iránti alanyi jog gyakorlásának nem képezhetik az akadályát és a kereset elutasítására nem vezethetnek”. [Vékás Lajos – Gárdos Péter (szerk.): Kommentár a Polgári Törvénykönyvhöz. 1. köt., Wolters Kluwer, Budapest, 2014, 1048. o.] Első olvasatra úgy tűnik, hogy szűkebb körre korlátozza a jogalkotó a megszüntetés elutasításának lehetőségét. A jogalkotó álláspontja szerint azonban az alkalmatlan idő fogalmába beletartozhat az a helyzet is, ha a megszüntetést olyan időben kérik, amikor a közös tulajdon megszüntetése az egyes tulajdonostársak érdekeit súlyosan sérti. Nyilvánvaló az általános jogalkotói szándékból, hogy az érdekegyensúlyt a közös tulajdon megszüntetésénél is fenn kell tartani, így ha ez semmilyen körülmények között nem lehetséges, alkalmatlan az idő a közös tulajdon megszüntetésére. Ilyen körülmény lehet objektíve előálló helyzet, például a gazdasági válság miatti jelentős forgalmi értékcsökkenés. Lehet szubjektív körülmény is, az egyik (általában kiköltözésre kötelezett) fél olyan gazdasági helyzete, amely még a megváltási árral sem biztosítaná a lakhatása megoldását, míg ez a másik tulajdonos esetében nem jelent gondot. A bírói gyakorlatra vár, hogy kidolgozza, mit tart fenn az eddigi elutasítási okokból és mit nem. Az azonban egyértelmű, hogy önmagában az alkalmatlan időre való hivatkozás az elutasítás körében nem elegendő, ahhoz részletes tényállítások, érdeksérelem megjelölése és bizonyítása szükséges.

Ingatlanjog I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 822 4

A Ptk. magánjogi sorozat új kötetével egy olyan kézikönyvet szeretnénk a jogalkalmazók kezébe adni, amely számos gyakorlati példán át mutatja be a peres gyakorlatot, a hatékony jogszerzéshez és jogérvényesítéshez vezető utat, hogy minél színvonalasabban képviselhessék ügyfeleik érdekeit és szerezzenek érvényt jogaiknak, támogassák kötelezettségeik teljesítését.

A könyv I. fejezetében a magyar ingatlanjog történeti fejlődését kívánja bemutatni az Aranybullától a királyi dekrétumokon, Werbőczy Hármaskönyvén, a törvényhozás törvénycikkein keresztül 1945-ig; kiegészítve a Magyar Királyi Curia dologi jogra vonatkozó döntéseiből összegyűjtött szemelvényekkel. Ugyanitt esik szó az ingatlanjog forrásairól, a kötelmi és dologi jog kapcsolatáról, az ingatlan és ingatlanjog fogalmáról, az ingatlanok csoportosításáról.

A II. fejezet az ingatlantulajdonnak a Ptk. Dologi Jogi Könyvében foglalt általános szabályaival foglalkozik az 1959-es Ptk. és a bírói gyakorlat tükrében.

A III. fejezetben az ingatlan tulajdonjogának megszerzésével foglalkozunk, kiemelt hangsúlyt fordítva az ingatlan-nyilvántartás működésére, buktatóira. A bírói gyakorlat segítségével mutatjuk be hogyan lehet a kívánt joghatást, a tulajdonszerzést minél eredményesebben elérni, hogyan kell bejegyzésre alkalmas okiratot szerkeszteni, milyen alakiságokra és a jogalanyok szerzési joga és lehetősége körében mire kell figyelni. Részletesen taglaljuk a tulajdonszerzési módozatokat, különös hangsúlyt fektetve a Ptk. új szabályaira, a bírói gyakorlatra, az ingatlanokkal kapcsolatos tulajdoni perek esetleges buktatóira.

A IV. fejezet ugyanilyen szempontok szerint foglalkozik az ingatlan közös tulajdonának létrejöttével és megszüntetési módozataival.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fonyine-tolnai-ingatlanjog-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave