Fónyiné Kazareczki Andrea, Tolnai Ildikó

Ingatlanjog I.


A tulajdonjog fogalma

A tulajdonjog definícióját a normaszövegben sem a Ptk., sem pedig a korábbi Polgári Törvénykönyvünk, az 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: 1959-es Ptk.) nem határozta meg. A tulajdonjog leginkább a tartalmával írható le, amely tekintetében több felfogás – megközelítési mód – létezik. Az angolszász (common law), illetve a francia jog (Code civil) alapvetően pozitivista felfogású: a benne rejlő, a javak élvezetére és a velük való rendelkezésre feljogosító jogok teljességeként írja le. A német (BGB) és az osztrák jog (Optk.) ezzel szemben a tulajdonjogot negatív megközelítésként mint másokat kizáró hatalmasságot jellemzi. A magyar magánjog ezt az utóbbi felfogást osztotta; a jogtudományban 1950–1980 között uralkodott az a nézet, amely a tulajdonjogot az általa biztosított tevékenységek – úgy mint a birtoklás, a használat, a rendelkezés – felől ragadta meg, pozitivista módon.

Ingatlanjog I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 822 4

A Ptk. magánjogi sorozat új kötetével egy olyan kézikönyvet szeretnénk a jogalkalmazók kezébe adni, amely számos gyakorlati példán át mutatja be a peres gyakorlatot, a hatékony jogszerzéshez és jogérvényesítéshez vezető utat, hogy minél színvonalasabban képviselhessék ügyfeleik érdekeit és szerezzenek érvényt jogaiknak, támogassák kötelezettségeik teljesítését.

A könyv I. fejezetében a magyar ingatlanjog történeti fejlődését kívánja bemutatni az Aranybullától a királyi dekrétumokon, Werbőczy Hármaskönyvén, a törvényhozás törvénycikkein keresztül 1945-ig; kiegészítve a Magyar Királyi Curia dologi jogra vonatkozó döntéseiből összegyűjtött szemelvényekkel. Ugyanitt esik szó az ingatlanjog forrásairól, a kötelmi és dologi jog kapcsolatáról, az ingatlan és ingatlanjog fogalmáról, az ingatlanok csoportosításáról.

A II. fejezet az ingatlantulajdonnak a Ptk. Dologi Jogi Könyvében foglalt általános szabályaival foglalkozik az 1959-es Ptk. és a bírói gyakorlat tükrében.

A III. fejezetben az ingatlan tulajdonjogának megszerzésével foglalkozunk, kiemelt hangsúlyt fordítva az ingatlan-nyilvántartás működésére, buktatóira. A bírói gyakorlat segítségével mutatjuk be hogyan lehet a kívánt joghatást, a tulajdonszerzést minél eredményesebben elérni, hogyan kell bejegyzésre alkalmas okiratot szerkeszteni, milyen alakiságokra és a jogalanyok szerzési joga és lehetősége körében mire kell figyelni. Részletesen taglaljuk a tulajdonszerzési módozatokat, különös hangsúlyt fektetve a Ptk. új szabályaira, a bírói gyakorlatra, az ingatlanokkal kapcsolatos tulajdoni perek esetleges buktatóira.

A IV. fejezet ugyanilyen szempontok szerint foglalkozik az ingatlan közös tulajdonának létrejöttével és megszüntetési módozataival.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fonyine-tolnai-ingatlanjog-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave