Kende Tamás, Nagy Boldizsár, Sonnevend Pál, Valki László (szerk.)

Nemzetközi jog

2., átdolgozott kiadás


Bevezetés

503  A nemzetközi jog és a belső jog viszonyának kérdése hosszú ideje foglakoztatja a nemzetközi jog tudományát. Különféle, időben is változó elméleti magyarázatok születtek e viszony leírására, miközben az alapkérdés nagyon is gyakorlatias, és a következőképpen fogalmazható meg: ha egy tényállásra egyszerre látszik alkalmazandónak egy nemzetközi jogi és egy belső jogi szabály, és e kettő között ellentmondás lenne, melyiket kell alkalmazni? Ez a kérdés természetesen nem is annyira egyszerű, mint amilyennek elsőre mutatkozik. Eldöntendő először is, hogy alkalmazandó-e egyszerre egy konkrét tényállásra a nemzetközi jog és a belső jog is, vagy e két jogrend alkalmazási köre elkülönül egymástól. Ha erre a válasz pozitív, dönteni kell az elsőbbség kérdéséről. Konkrét példával élve, A nők elleni hátrányos megkülönböztetés minden formájának megszüntetéséről szóló 1979. évi egyezmény, amelynek szinte valamennyi állam részese, egyebek mellett előírja, hogy a nőknek a férfiakkal azonos jogot kell élvezniük az oktatás területén. Ha egy állam jogrendszere nem biztosítja ezt az egyenjogúságot, kérdéses, hivatkozhat-e egyáltalán a belső fórumok előtt egy hátrányt szenvedett leánygyermek az egyezményre, és vajon a belső bíróság a belső jogi szabálynak vagy az egyezménynek ad-e elsőbbséget.

Nemzetközi jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 908 5

Létezhet-e nemzetközi jog Putyin, Trump és Kim Dzsong Un világában? Többet érnek-e a szerződések, mint a papír, amelyre írták őket?

Jelen tankönyv szerzői – az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, a Nemzetközi Jogi Tanszéken oktató, vagy ott tanult szakemberek – szenvedélyesen vallják, hogy a nemzetközi jog a 21. században nem kevésbé fontos mint a Westfáliai béke óta bármikor. Mindennapi létünk elképzelhetetlen lenne a tengerjog, a légijog, a folyók szabályozása nélkül, nem folyhatna kereskedelem, ha korlátait nem a nemzetközi jogi egyezmények rögzítenék, eluralkodhatna az önkény, ha nem lennének emberi jogaink. A menekültek a nemzetközi jogtól várják a segítséget és az őket távoltartók is a nemzetközi jog alapelvére, a szuverenitásra hivatkoznak.

A nemzetközi jog: nyelv, amelyen a nemzetközi színtér szereplői megfogalmazzák kölcsönös igényeiket, és amelyen megszabják jövőbeli magatartásuk irányát.

Ez a tankönyv 38 gazdagon adatolt, jogeseteket bőséggel felsorakoztató, térképeket segítségül hívó fejezetben győzi meg olvasóit: a világ folyamatainak értelmezéséhez, akár jogszerűek a tettek, akár durva jogsértések, a nemzetközi jog ismeretén át vezet az út.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-nagy-sonnevend-valki-nemzetkozi-jog-2018//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave