Kende Tamás, Nagy Boldizsár, Sonnevend Pál, Valki László (szerk.)

Nemzetközi jog

2., átdolgozott kiadás


Tényszerű következmény, nem jogkövetkezmény

90  A nemzetközi gyakorlatban a szankció többnyire a jogsértés tényszerű következménye, és nem valamilyen bíróság által megszabott jogkövetkezménye. Gyakran ugyanis már magának a jogsértésnek a megtörténte sem tisztázható, ezért a felek – központi hatalom és bíráskodás hiányában – többnyire politikai eszközökkel kísérlik meg a köztük keletkezett konfliktus megoldását. Ha egy állam azt állítja, hogy a másik állam vele szemben jogot sértett, és az utóbbi nem ismeri el a jogsértés tényét, a sértett maga döntheti el, hogy kíván-e szankciót alkalmazni a jogsértővel szemben. Lehet, hogy a szankció dogmatikai értelemben jogszerű ellenintézkedésnek számít, ilyenkor azonban a sértett mégiscsak a saját ügyének bírája. Nem lehet tudni, hogy az általa alkalmazott szankció valóban jogszerű volt-e, hiszen azt nem bírósági ítélet alapján hajtotta végre. Könnyen megtörténhet, hogy éppen a válaszcselekmény volt ellentétes a nemzetközi jogi normával. Mint Kelsen megjegyezte, „bizonytalan lesz, hogy a szankciót alkalmazó állam… szankciót vagy jogsértést valósít-e meg, tehát hogy alkalmazta vagy éppen megsértette a jogrendet”.29

Nemzetközi jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 908 5

Létezhet-e nemzetközi jog Putyin, Trump és Kim Dzsong Un világában? Többet érnek-e a szerződések, mint a papír, amelyre írták őket?

Jelen tankönyv szerzői – az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, a Nemzetközi Jogi Tanszéken oktató, vagy ott tanult szakemberek – szenvedélyesen vallják, hogy a nemzetközi jog a 21. században nem kevésbé fontos mint a Westfáliai béke óta bármikor. Mindennapi létünk elképzelhetetlen lenne a tengerjog, a légijog, a folyók szabályozása nélkül, nem folyhatna kereskedelem, ha korlátait nem a nemzetközi jogi egyezmények rögzítenék, eluralkodhatna az önkény, ha nem lennének emberi jogaink. A menekültek a nemzetközi jogtól várják a segítséget és az őket távoltartók is a nemzetközi jog alapelvére, a szuverenitásra hivatkoznak.

A nemzetközi jog: nyelv, amelyen a nemzetközi színtér szereplői megfogalmazzák kölcsönös igényeiket, és amelyen megszabják jövőbeli magatartásuk irányát.

Ez a tankönyv 38 gazdagon adatolt, jogeseteket bőséggel felsorakoztató, térképeket segítségül hívó fejezetben győzi meg olvasóit: a világ folyamatainak értelmezéséhez, akár jogszerűek a tettek, akár durva jogsértések, a nemzetközi jog ismeretén át vezet az út.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-nagy-sonnevend-valki-nemzetkozi-jog-2018//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave