Kende Tamás, Nagy Boldizsár, Sonnevend Pál, Valki László (szerk.)

Nemzetközi jog

2., átdolgozott kiadás


Állam, államterület

767  A Földet az ember nagyjából az elmúlt 50 ezer évben hódította meg, feltehetően Amerika népesült be utoljára. Az első ember több mint 50 éve, 1961-ben hagyta el a Földet, a Holdra szállás több mint 40 éve, 1969-ben történt, ember még nem, ember által készített berendezés, a Voyager 1 pedig talán 2012-ben hagyta el a Naprendszert. A Föld jelenlegi területi felosztását a 15. század felfedezései alapozták meg. Egy fél évszázad alatt portugál, olasz és spanyol tengerészek körbehajózták a Földet és megteremtették a lehetőségét annak, hogy az európai hatalmak a következő századokban – Ausztrália 1606-ban és az Antarktisz 1820-ban történt felfedezése után – szinte az egész Földre kiterjesszék saját állami, illetve gazdasági rendszerük egyes elemeit, megsemmisítve a helyi rendszereket és civilizációkat. Dél- és Közép-Amerikát a 15–16. században Spanyolország és Portugália hódította meg, Észak-Amerikát és Afrikát a 15. és a 19. század között foglalták el az európaiak.

Nemzetközi jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 908 5

Létezhet-e nemzetközi jog Putyin, Trump és Kim Dzsong Un világában? Többet érnek-e a szerződések, mint a papír, amelyre írták őket?

Jelen tankönyv szerzői – az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, a Nemzetközi Jogi Tanszéken oktató, vagy ott tanult szakemberek – szenvedélyesen vallják, hogy a nemzetközi jog a 21. században nem kevésbé fontos mint a Westfáliai béke óta bármikor. Mindennapi létünk elképzelhetetlen lenne a tengerjog, a légijog, a folyók szabályozása nélkül, nem folyhatna kereskedelem, ha korlátait nem a nemzetközi jogi egyezmények rögzítenék, eluralkodhatna az önkény, ha nem lennének emberi jogaink. A menekültek a nemzetközi jogtól várják a segítséget és az őket távoltartók is a nemzetközi jog alapelvére, a szuverenitásra hivatkoznak.

A nemzetközi jog: nyelv, amelyen a nemzetközi színtér szereplői megfogalmazzák kölcsönös igényeiket, és amelyen megszabják jövőbeli magatartásuk irányát.

Ez a tankönyv 38 gazdagon adatolt, jogeseteket bőséggel felsorakoztató, térképeket segítségül hívó fejezetben győzi meg olvasóit: a világ folyamatainak értelmezéséhez, akár jogszerűek a tettek, akár durva jogsértések, a nemzetközi jog ismeretén át vezet az út.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-nagy-sonnevend-valki-nemzetkozi-jog-2018//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave