Kende Tamás, Nagy Boldizsár, Sonnevend Pál, Valki László (szerk.)

Nemzetközi jog

2., átdolgozott kiadás


A tengerjog

795  A világtengerek használatát szabályozó tengerjog többezer éves. A tengerek a Föld felszínének 70%-át foglalják el, halászati jelentőségük világgazdasági szinten a mezőgazdasággal vethető össze. A tengeri szállítás a legősibb kereskedelmi formák egyike, így az ezzel kapcsolatos viták megoldásának szokásjogi szabályai már a történelem kezdetén kialakultak. Ennek klasszikus forrása a iustinianusi kódexekben fennmaradt lex Rhodia vagy később a Hanza Szövetség szokásjoga, emellett számos szokásjogi szabály érvényesül a tengerjogban napjainkban is. Az államok jelentős számú regionális és bilaterális egyezményt is kötöttek egymással, de közös szabályrendszert egészen a 20. század közepéig nem alkottak. Az ENSZ megalakulásával jöttek létre azok a szervezeti keretek, amelyek lehetőséget biztosítottak az álláspontok egyeztetésére és a közös jogalkotásra. A robbanásszerű műszaki fejlődés pedig lehetővé tette a kontinentális talapzat ásványkincs-vagyonának kiaknázását is. A szabályozás közvetlen kiváltó oka az volt, hogy a második világháború első számú győztes hatalmának elnöke, Harry S. Truman 1945-ben egyoldalúan bejelentette igényét az Egyesült Államok kontinentális talapzatain található erőforrásokra. Ezt követően Argentína, Chile, Peru és Ecuador 200 tengeri mérföld széles övezetre jelentették be igényüket, hogy maguk számára biztosítsák a Humboldt-áramlat gazdag halászati vizeit. Más országok is gyorsan követték példájukat. A kialakulóban levő konfliktust sikerült az ENSZ keretén belül békés útra terelni, így indultak meg az első multilaterális tárgyalások.

Nemzetközi jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 908 5

Létezhet-e nemzetközi jog Putyin, Trump és Kim Dzsong Un világában? Többet érnek-e a szerződések, mint a papír, amelyre írták őket?

Jelen tankönyv szerzői – az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, a Nemzetközi Jogi Tanszéken oktató, vagy ott tanult szakemberek – szenvedélyesen vallják, hogy a nemzetközi jog a 21. században nem kevésbé fontos mint a Westfáliai béke óta bármikor. Mindennapi létünk elképzelhetetlen lenne a tengerjog, a légijog, a folyók szabályozása nélkül, nem folyhatna kereskedelem, ha korlátait nem a nemzetközi jogi egyezmények rögzítenék, eluralkodhatna az önkény, ha nem lennének emberi jogaink. A menekültek a nemzetközi jogtól várják a segítséget és az őket távoltartók is a nemzetközi jog alapelvére, a szuverenitásra hivatkoznak.

A nemzetközi jog: nyelv, amelyen a nemzetközi színtér szereplői megfogalmazzák kölcsönös igényeiket, és amelyen megszabják jövőbeli magatartásuk irányát.

Ez a tankönyv 38 gazdagon adatolt, jogeseteket bőséggel felsorakoztató, térképeket segítségül hívó fejezetben győzi meg olvasóit: a világ folyamatainak értelmezéséhez, akár jogszerűek a tettek, akár durva jogsértések, a nemzetközi jog ismeretén át vezet az út.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-nagy-sonnevend-valki-nemzetkozi-jog-2018//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave