Kende Tamás, Nagy Boldizsár, Sonnevend Pál, Valki László (szerk.)

Nemzetközi jog

2., átdolgozott kiadás


B)  Szófiai egyezmény a Duna védelméről

891  A belgrádi egyezmény nem foglalkozott környezetvédelemmel, a folyót a partok között futó vízi útként kezelte, amelynek a hajózás révén a kereskedelmet és a gazdasági növekedést kell szolgálnia, akár a folyómeder drasztikus átalakítása árán is. E szemléletet a környezetvédelmi és ökológiai gondolkodás erősödése az 1970-es évektől meghaladottá tette (990). Ennek lényege az, hogy a folyót egy vízrendszer részének látja, amelybe az adott vízgyűjtő valamennyi felszíni és felszín alatti vize, ezek kölcsönhatása és dinamikája egyaránt beletartozik. A folyót az embertől kell védeni, mondták az új gondolkodás hívei, hiszen önmagának nem árt. A fenntartható használat a teljes spektrumot felöleli, ideértve a felszíni és felszín alatti ivóvízkészletet, a tájszépség élvezetét vagy a turisztikai kishajózást, nem beszélve a természetvédelmi területek táplálásában betöltött szerepéről. (A Duna menti területek Magyarországon a Natura 2000 nevű program védelme alatt állnak.)

Nemzetközi jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 908 5

Létezhet-e nemzetközi jog Putyin, Trump és Kim Dzsong Un világában? Többet érnek-e a szerződések, mint a papír, amelyre írták őket?

Jelen tankönyv szerzői – az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, a Nemzetközi Jogi Tanszéken oktató, vagy ott tanult szakemberek – szenvedélyesen vallják, hogy a nemzetközi jog a 21. században nem kevésbé fontos mint a Westfáliai béke óta bármikor. Mindennapi létünk elképzelhetetlen lenne a tengerjog, a légijog, a folyók szabályozása nélkül, nem folyhatna kereskedelem, ha korlátait nem a nemzetközi jogi egyezmények rögzítenék, eluralkodhatna az önkény, ha nem lennének emberi jogaink. A menekültek a nemzetközi jogtól várják a segítséget és az őket távoltartók is a nemzetközi jog alapelvére, a szuverenitásra hivatkoznak.

A nemzetközi jog: nyelv, amelyen a nemzetközi színtér szereplői megfogalmazzák kölcsönös igényeiket, és amelyen megszabják jövőbeli magatartásuk irányát.

Ez a tankönyv 38 gazdagon adatolt, jogeseteket bőséggel felsorakoztató, térképeket segítségül hívó fejezetben győzi meg olvasóit: a világ folyamatainak értelmezéséhez, akár jogszerűek a tettek, akár durva jogsértések, a nemzetközi jog ismeretén át vezet az út.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-nagy-sonnevend-valki-nemzetkozi-jog-2018//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave