Kende Tamás, Nagy Boldizsár, Sonnevend Pál, Valki László (szerk.)

Nemzetközi jog

2., átdolgozott kiadás


A használat szabályai

983  Mint említettük, az 1970. évi ENSZ-nyilatkozat már egyértelművé tette, hogy a mélytengeri tengerfenék kizárólag békés célokra használható. Az 1970-ben megkötött, A nukleáris és más tömegpusztító fegyverek tengerfenéken és óceánfenéken, valamint ezek altalajában való elhelyezésének tilalmáról szóló szerződés552 még csak a nukleáris és más tömegpusztító fegyverek elhelyezését korlátozta, de azt már az alapvonaltól számított 12 tengeri mérföldön túli teljes területen, nem csak a kontinentális talapzaton túl. AZ EKÖ tengerjogi alkalmazását megszabó tengerjogi egyezmény 141. cikke írja elő, hogy a terület kizárólag békés célokra használható. A Hold-megállapodás ugyanilyen kategorikus. Rendelkezése szerint a Hold és az égitestek kizárólag békés célokra használhatóak, azokon nem szabad katonai létesítményeket és erődítményeket, támaszpontokat emelni vagy katonai kísérleteket folytatni. Míg a világűr és a nyílt tenger nem teljesen demilitarizált (annak ellenére, hogy a nyílt tenger „békés célokra van fenntartva”553), az EKŐ tárgyai igen. Ennek nem mond ellent az, hogy kutatásukban és kiaknázásukban katonai személyzet is részt vehet.

Nemzetközi jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 908 5

Létezhet-e nemzetközi jog Putyin, Trump és Kim Dzsong Un világában? Többet érnek-e a szerződések, mint a papír, amelyre írták őket?

Jelen tankönyv szerzői – az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, a Nemzetközi Jogi Tanszéken oktató, vagy ott tanult szakemberek – szenvedélyesen vallják, hogy a nemzetközi jog a 21. században nem kevésbé fontos mint a Westfáliai béke óta bármikor. Mindennapi létünk elképzelhetetlen lenne a tengerjog, a légijog, a folyók szabályozása nélkül, nem folyhatna kereskedelem, ha korlátait nem a nemzetközi jogi egyezmények rögzítenék, eluralkodhatna az önkény, ha nem lennének emberi jogaink. A menekültek a nemzetközi jogtól várják a segítséget és az őket távoltartók is a nemzetközi jog alapelvére, a szuverenitásra hivatkoznak.

A nemzetközi jog: nyelv, amelyen a nemzetközi színtér szereplői megfogalmazzák kölcsönös igényeiket, és amelyen megszabják jövőbeli magatartásuk irányát.

Ez a tankönyv 38 gazdagon adatolt, jogeseteket bőséggel felsorakoztató, térképeket segítségül hívó fejezetben győzi meg olvasóit: a világ folyamatainak értelmezéséhez, akár jogszerűek a tettek, akár durva jogsértések, a nemzetközi jog ismeretén át vezet az út.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-nagy-sonnevend-valki-nemzetkozi-jog-2018//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave