Kende Tamás, Nagy Boldizsár, Sonnevend Pál, Valki László (szerk.)

Nemzetközi jog

2., átdolgozott kiadás


C)  A mélytengerfenéki bányászat és az ökoszisztémák megőrzése

1000  Az EKÖ tengerjogi kodifikációjakor nem volt még ismert, hogy a mélytengeri tengerfenék nem csak ritkafémekben és mangánban, rézben, kobaltban, nikkelben gazdag rögöket, illetve szulfátokat rejt, hanem élővilágot is. Ezért a tengerjogi egyezmény csak az élettelen javakról szól. Ma azonban úgy tűnik, hogy az ásványi anyagok felszínre hozatala mellett szóló gazdasági érdek egy másik – a tengerjogi egyezményben nem szabályozott – érdekkel, a mélytengeri lények génkincsének kiaknázásához fűződő érdekkel kerül szembe. Az elmúlt két évtizedben kiderült, hogy a mélytengerfenéken olyan élőlények élnek, amelyeknek létéhez nincs szükség sem fényre, sem oxigénre, sem szerves táplálékra, mi több, némelyiküknek emésztőrendszere sincs. Az extrém sötétet, nyomást és forróságot kibíró élő organizmusok között van két méter hosszú csőféreg, mások egyszerű mikroorganizmusok. Az úgynevezett „sötét bioszféra” lakóinak génállománya – amely az ilyen extrém körülmények elviselésének képességét örökíti – hatalmas kincs. Ennek tulajdonítható, hogy az Egyesült Királyság miniszterelnökének bejelentését, amely szerint a Lockheed Martin cég brit leányvállalatával 2013-ban aláírták a Tengerfenék Hatóság 14. bányászati kutatási koncesszióját egy 58 000 km2-es területre,557 éles tiltakozás követte. A Greenpeace egyenesen kampányt indított a mélytengeri bányászat ellen, a mélytengeri tengerfenéken keletkezett ökoszisztémák védelmében. Ma még eldönthetetlen, mi szolgálja jobban a jövő nemzedékek érdekeit: újabb ásványlelőhelyek feltárása és kiaknázása, avagy a sötét bioszféra sértetlenségének megőrzése és génkincsének hasznosítása. Remélhetőleg ezek mégsem egymást kizáró lehetőségek.

Nemzetközi jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 908 5

Létezhet-e nemzetközi jog Putyin, Trump és Kim Dzsong Un világában? Többet érnek-e a szerződések, mint a papír, amelyre írták őket?

Jelen tankönyv szerzői – az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, a Nemzetközi Jogi Tanszéken oktató, vagy ott tanult szakemberek – szenvedélyesen vallják, hogy a nemzetközi jog a 21. században nem kevésbé fontos mint a Westfáliai béke óta bármikor. Mindennapi létünk elképzelhetetlen lenne a tengerjog, a légijog, a folyók szabályozása nélkül, nem folyhatna kereskedelem, ha korlátait nem a nemzetközi jogi egyezmények rögzítenék, eluralkodhatna az önkény, ha nem lennének emberi jogaink. A menekültek a nemzetközi jogtól várják a segítséget és az őket távoltartók is a nemzetközi jog alapelvére, a szuverenitásra hivatkoznak.

A nemzetközi jog: nyelv, amelyen a nemzetközi színtér szereplői megfogalmazzák kölcsönös igényeiket, és amelyen megszabják jövőbeli magatartásuk irányát.

Ez a tankönyv 38 gazdagon adatolt, jogeseteket bőséggel felsorakoztató, térképeket segítségül hívó fejezetben győzi meg olvasóit: a világ folyamatainak értelmezéséhez, akár jogszerűek a tettek, akár durva jogsértések, a nemzetközi jog ismeretén át vezet az út.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-nagy-sonnevend-valki-nemzetkozi-jog-2018//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave