Kende Tamás, Nagy Boldizsár, Sonnevend Pál, Valki László (szerk.)

Nemzetközi jog

2., átdolgozott kiadás


Az önrendelkezési jog tartalma

126  Az első egyértelmű szövegezésű nemzetközi dokumentum az ENSZ Közgyűlésének 1960-ban elfogadott, A gyarmati országoknak és népeknek nyújtandó függetlenségről szóló nyilatkozata volt.42 A dokumentum először is kinyilvánította a „gyarmati rendszer minden formája és megnyilvánulása mielőbbi és feltétel nélküli megszüntetésének szükségességét”, majd több fontos megállapítást tett. Kimondta, hogy az önrendelkezési jog egyben emberi jog is. Megfogalmazása szerint a „népek idegen elnyomás, uralom és kizsákmányolása alá vetése az alapvető emberi jogok tagadását jelenti”. (Ugyanezt hat évvel később a két emberi jogi egyezségokmány is kinyilvánította, leszögezve, hogy „minden népnek joga van az önrendelkezésre”.43) Ezt követően a nyilatkozat leszögezte, hogy az önrendelkezési jog értelmében „minden nép szabadon határozza meg politikai státuszát és szabadon alakítja gazdasági, társadalmi és kulturális fejlődését”.44 Más szóval a gyarmati népek önálló államot alapíthatnak, amelyben más államoktól függetlenül alakíthatják ki saját gazdasági, társadalmi és kulturális rendszerüket. Ugyanakkor a nyilatkozat védelmet igyekezett biztosítani azoknak a népeknek, illetve az általuk alapított államoknak, amelyek egyszer már éltek önrendelkezési jogukkal. Megállapította ugyanis, hogy „bármely kísérlet, amely egy ország nemzeti egységének és területi integritásának részleges vagy teljes felszámolására irányul”, ellentétes a nemzetközi joggal.45 Vagyis a felszabadult népek által alapított új államok felbomlasztására irányuló törekvések akkor is jogellenesek, ha történetesen az önrendelkezési jogra hivatkoznak.

Nemzetközi jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 908 5

Létezhet-e nemzetközi jog Putyin, Trump és Kim Dzsong Un világában? Többet érnek-e a szerződések, mint a papír, amelyre írták őket?

Jelen tankönyv szerzői – az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, a Nemzetközi Jogi Tanszéken oktató, vagy ott tanult szakemberek – szenvedélyesen vallják, hogy a nemzetközi jog a 21. században nem kevésbé fontos mint a Westfáliai béke óta bármikor. Mindennapi létünk elképzelhetetlen lenne a tengerjog, a légijog, a folyók szabályozása nélkül, nem folyhatna kereskedelem, ha korlátait nem a nemzetközi jogi egyezmények rögzítenék, eluralkodhatna az önkény, ha nem lennének emberi jogaink. A menekültek a nemzetközi jogtól várják a segítséget és az őket távoltartók is a nemzetközi jog alapelvére, a szuverenitásra hivatkoznak.

A nemzetközi jog: nyelv, amelyen a nemzetközi színtér szereplői megfogalmazzák kölcsönös igényeiket, és amelyen megszabják jövőbeli magatartásuk irányát.

Ez a tankönyv 38 gazdagon adatolt, jogeseteket bőséggel felsorakoztató, térképeket segítségül hívó fejezetben győzi meg olvasóit: a világ folyamatainak értelmezéséhez, akár jogszerűek a tettek, akár durva jogsértések, a nemzetközi jog ismeretén át vezet az út.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-nagy-sonnevend-valki-nemzetkozi-jog-2018//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave