Kende Tamás, Nagy Boldizsár, Sonnevend Pál, Valki László (szerk.)

Nemzetközi jog

2., átdolgozott kiadás


Az ENSZ létrehozása és mai szerepe

1454  A második világháború végén az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) váltotta fel az 1920 és 1946 között működött Nemzetek Szövetségét (38, 84). A szövetség ugyanis nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, már csak azért sem, mert nem vált univerzálissá. A legfontosabb „hiányzó” éppen az Egyesült Államok volt, mivel az amerikai Szenátus a szervezetet megálmodó elnök, Woodrow Wilson minden erőfeszítése ellenére sem erősítette meg az alapító okiratot. Németországot csak 1926-ban vették fel a tagok közé, Hitler 1933-as hatalomátvétele után azonban kilépett a szervezetből. A Szovjetunió 1934-ben vált taggá, 1939-ben azonban kizárták Finnország ellen indított háborúja miatt. Több állam nagyhatalmi, expanzív céljait követve, amint a tagság terhessé vált számára, elhagyta a szervezetet. Japán 1933-ban, Olaszország 1937-ben, Magyarország pedig 1939-ben távozott a Nemzetek Szövetségéből. A szervezet intézményeinek jogi és politikai eszköztára is elégtelennek bizonyult a harmincas évek gazdasági és politikai válságának megoldására, ám a szervezet kudarca tanulságként szolgált az új világrend kialakítására nézve.

Nemzetközi jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 908 5

Létezhet-e nemzetközi jog Putyin, Trump és Kim Dzsong Un világában? Többet érnek-e a szerződések, mint a papír, amelyre írták őket?

Jelen tankönyv szerzői – az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, a Nemzetközi Jogi Tanszéken oktató, vagy ott tanult szakemberek – szenvedélyesen vallják, hogy a nemzetközi jog a 21. században nem kevésbé fontos mint a Westfáliai béke óta bármikor. Mindennapi létünk elképzelhetetlen lenne a tengerjog, a légijog, a folyók szabályozása nélkül, nem folyhatna kereskedelem, ha korlátait nem a nemzetközi jogi egyezmények rögzítenék, eluralkodhatna az önkény, ha nem lennének emberi jogaink. A menekültek a nemzetközi jogtól várják a segítséget és az őket távoltartók is a nemzetközi jog alapelvére, a szuverenitásra hivatkoznak.

A nemzetközi jog: nyelv, amelyen a nemzetközi színtér szereplői megfogalmazzák kölcsönös igényeiket, és amelyen megszabják jövőbeli magatartásuk irányát.

Ez a tankönyv 38 gazdagon adatolt, jogeseteket bőséggel felsorakoztató, térképeket segítségül hívó fejezetben győzi meg olvasóit: a világ folyamatainak értelmezéséhez, akár jogszerűek a tettek, akár durva jogsértések, a nemzetközi jog ismeretén át vezet az út.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-nagy-sonnevend-valki-nemzetkozi-jog-2018//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave