Kende Tamás, Nagy Boldizsár, Sonnevend Pál, Valki László (szerk.)

Nemzetközi jog

2., átdolgozott kiadás


D)  Nemzetközi Beruházás-biztosítási Ügynökség

1649  A beruházásvédelmi jog keretei között megemlítendőek a nemzetközi beruházásokat közvetett módon elősegítő intézmények. Ilyen a külföldi befektetéseket biztosító nemzetközi ügynökség, amely alapításának ötlete az 1950-es években keletkezett, de létrehozására csak 1985-ben került sor, amikor is a Világbank közreműködésével aláírták a Nemzetközi Beruházás-biztosítási Ügynökség (Multilateral Investment Guarantee Agency, MIGA) létrehozásáról szóló megállapodást.952 Az egyezménynek a fejezet írásakor 181 részes állama volt, köztük Magyarország. A MIGA célja a termelési célú beruházások áramlásának ösztönzése, elsősorban a fejlődő államok javára, ilyen módon kiegészítve az IBRD, az IFC és más nemzetközi pénzügyi fejlesztési szervezetek tevékenységét. Annak ellenére, hogy a MIGA akár saját elnökkel és ügyvezetői tanáccsal is rendelkezhetne, ezeket a teendőket mind ez idáig a Világbank elnöke és ügyvezetői látták el. A MIGA tevékenysége során biztosítékokat, köztük együtt- és viszontbiztosításokat is nyújt a fejlődő államokba irányuló beruházásokat érintő, nem kereskedelmi jellegű kockázatokra. A MIGA kizárólag a fejlődő államokban és néhány átmeneti gazdaságban létesített beruházásokat biztosítja azáltal, hogy a fogadó állam köteles a biztosíték megadását a vonatkozó politikai kockázatokat illetően jóváhagyni. Amennyiben a MIGA kártérítést fizet a biztosíték jogosultjának, valamennyi, a biztosíték alapján fennálló jog átszáll az ügynökségre. A MIGA emellett kutatómunkát végez, a beruházások áramlását elősegítő tevékenységet folytat és megosztja a fejlődő államokban megvalósítható beruházási lehetőségekről szóló információkat.

Nemzetközi jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 908 5

Létezhet-e nemzetközi jog Putyin, Trump és Kim Dzsong Un világában? Többet érnek-e a szerződések, mint a papír, amelyre írták őket?

Jelen tankönyv szerzői – az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, a Nemzetközi Jogi Tanszéken oktató, vagy ott tanult szakemberek – szenvedélyesen vallják, hogy a nemzetközi jog a 21. században nem kevésbé fontos mint a Westfáliai béke óta bármikor. Mindennapi létünk elképzelhetetlen lenne a tengerjog, a légijog, a folyók szabályozása nélkül, nem folyhatna kereskedelem, ha korlátait nem a nemzetközi jogi egyezmények rögzítenék, eluralkodhatna az önkény, ha nem lennének emberi jogaink. A menekültek a nemzetközi jogtól várják a segítséget és az őket távoltartók is a nemzetközi jog alapelvére, a szuverenitásra hivatkoznak.

A nemzetközi jog: nyelv, amelyen a nemzetközi színtér szereplői megfogalmazzák kölcsönös igényeiket, és amelyen megszabják jövőbeli magatartásuk irányát.

Ez a tankönyv 38 gazdagon adatolt, jogeseteket bőséggel felsorakoztató, térképeket segítségül hívó fejezetben győzi meg olvasóit: a világ folyamatainak értelmezéséhez, akár jogszerűek a tettek, akár durva jogsértések, a nemzetközi jog ismeretén át vezet az út.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-nagy-sonnevend-valki-nemzetkozi-jog-2018//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave