Kende Tamás, Nagy Boldizsár, Sonnevend Pál, Valki László (szerk.)

Nemzetközi jog

2., átdolgozott kiadás


C)  Az elismerési kötelezettség, illetve tilalom

244  Az államok az irányú döntése, hogy elismernek-e egy másik államot vagy sem, elsődlegesen nem nemzetközi jogi kérdés, hanem politikai megfontolásokon alapuló szuverén elhatározásuk, még akkor is, ha álláspontjukat gyakran nemzetközi jogi érvekkel is igyekszenek alátámasztani. Koszovó esetében is szembetűnő volt például, hogy míg az államként való elismerést legvehemensebben ellenző európai államok a saját viszonyaikra is alkalmazható, vélt precedens-jelleg miatt aggódtak,127 addig a tanácsadó véleménnyel kapcsolatos, a Nemzetközi Bíróság előtt lefolytatott eljárásban mindegyikük nemzetközi jogi érveket hangoztatott. Érdekes módon inkább a Koszovó államiságát támogató államok beadványaiban jelentek meg politikai jellegű érvek.128 Jellemző példa volt a Macedónia és Görögország között kialakult vitában a Nemzetközi Bíróság 2011 decemberében hozott ítélete is.129 Görögország a Jugoszláviából kiszakadt volt tagköztársaság saját névválasztását („Macedón Köztársaság”) folyamatosan sérelmezve, 2008-ban megakadályozta annak meghívását a NATO-csatlakozási tárgyalások megkezdésére, megsértve ezzel a közöttük 1995-ben létrejött, a vita rendezését célzó átmeneti megállapodást. A bíróság megállapította Görögország jogsértésének tényét, kimondva, hogy Görögország a macedón államot éppen ezzel a megállapodással ismerte el Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság néven, de meg is erősítette, hogy a hellén állam csupán a nevet vitatja, egyébként rendezett kapcsolatok fenntartása mellett. (A vitát 2018-ban sikerült lezárni az állam új nevében – Észak-Macedón Köztársaság – való megállapodással.).

Nemzetközi jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 908 5

Létezhet-e nemzetközi jog Putyin, Trump és Kim Dzsong Un világában? Többet érnek-e a szerződések, mint a papír, amelyre írták őket?

Jelen tankönyv szerzői – az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, a Nemzetközi Jogi Tanszéken oktató, vagy ott tanult szakemberek – szenvedélyesen vallják, hogy a nemzetközi jog a 21. században nem kevésbé fontos mint a Westfáliai béke óta bármikor. Mindennapi létünk elképzelhetetlen lenne a tengerjog, a légijog, a folyók szabályozása nélkül, nem folyhatna kereskedelem, ha korlátait nem a nemzetközi jogi egyezmények rögzítenék, eluralkodhatna az önkény, ha nem lennének emberi jogaink. A menekültek a nemzetközi jogtól várják a segítséget és az őket távoltartók is a nemzetközi jog alapelvére, a szuverenitásra hivatkoznak.

A nemzetközi jog: nyelv, amelyen a nemzetközi színtér szereplői megfogalmazzák kölcsönös igényeiket, és amelyen megszabják jövőbeli magatartásuk irányát.

Ez a tankönyv 38 gazdagon adatolt, jogeseteket bőséggel felsorakoztató, térképeket segítségül hívó fejezetben győzi meg olvasóit: a világ folyamatainak értelmezéséhez, akár jogszerűek a tettek, akár durva jogsértések, a nemzetközi jog ismeretén át vezet az út.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-nagy-sonnevend-valki-nemzetkozi-jog-2018//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave