Kende Tamás, Nagy Boldizsár, Sonnevend Pál, Valki László (szerk.)

Nemzetközi jog

2., átdolgozott kiadás


E)  Regionális és helyi szokás

293  Az általános, univerzális szokásjogi szabályokkal szemben a helyi vagy regionális szokásjog az államok egy kisebb, meghatározott csoportjára, adott esetben csak két államra vonatkozik. Ez volt a helyzet például az Indiai területen történő áthaladás jogával kapcsolatos ügyben. Ebben Portugália annak megállapítását kérte a Nemzetközi Bíróságtól, hogy az India főhatalma alatt álló Daman kikötőjéből az India területén lévő portugál enklávékhoz és azok között az indiai területen való áthaladás joga Portugáliát megilleti. A bíróság kimondta, hogy „ezt a gyakorlatot a felek jogként fogadták el, és a gyakorlat jogot és annak megfelelő kötelezettséget teremtett.”154 A nemzetközi jogban lehetséges az általános és egy attól eltérő helyi szokásjog egymás mellett élése is, azzal, hogy a helyi szokásjog fennállásának bizonyítása szigorúbb mércéhez kötött. A Nemzetközi Bíróság szerint ilyen esetben „annak a félnek, amely ilyen szokásra hivatkozik, be kell bizonyítania, hogy ezt a szokást oly módon hozták létre, hogy az a másik félre nézve kötelező”.155 Azaz kétséget kizáróan be kell mutatni, hogy a másik féllel szemben érvényesíteni kívánt helyi szokásjogi szabályt a kérdéses fél kötelezettségként elfogadta. Míg az általános szokásjogi szabály elfogadásához szükséges konszenzus esetében elég, ha egy állam – tudatában lévén a többi állam által folytatott gyakorlatnak – az ellen nem tiltakozik, vagy hallgatólagosan hozzájárul a szokáshoz, a helyi szokásjog esetében az érintett állam részéről a kötelezettség kifejezett elfogadására van szükség.

Nemzetközi jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 908 5

Létezhet-e nemzetközi jog Putyin, Trump és Kim Dzsong Un világában? Többet érnek-e a szerződések, mint a papír, amelyre írták őket?

Jelen tankönyv szerzői – az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, a Nemzetközi Jogi Tanszéken oktató, vagy ott tanult szakemberek – szenvedélyesen vallják, hogy a nemzetközi jog a 21. században nem kevésbé fontos mint a Westfáliai béke óta bármikor. Mindennapi létünk elképzelhetetlen lenne a tengerjog, a légijog, a folyók szabályozása nélkül, nem folyhatna kereskedelem, ha korlátait nem a nemzetközi jogi egyezmények rögzítenék, eluralkodhatna az önkény, ha nem lennének emberi jogaink. A menekültek a nemzetközi jogtól várják a segítséget és az őket távoltartók is a nemzetközi jog alapelvére, a szuverenitásra hivatkoznak.

A nemzetközi jog: nyelv, amelyen a nemzetközi színtér szereplői megfogalmazzák kölcsönös igényeiket, és amelyen megszabják jövőbeli magatartásuk irányát.

Ez a tankönyv 38 gazdagon adatolt, jogeseteket bőséggel felsorakoztató, térképeket segítségül hívó fejezetben győzi meg olvasóit: a világ folyamatainak értelmezéséhez, akár jogszerűek a tettek, akár durva jogsértések, a nemzetközi jog ismeretén át vezet az út.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-nagy-sonnevend-valki-nemzetkozi-jog-2018//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave