Bencsik Andrea

A tudásmenedzsment elméletben és gyakorlatban


A kommunikáció szerepe a tudásmenedzsmentben (Dobrai Katalin)

Mind elméleti, mind gyakorlati síkon a tudásmenedzsment kulcsfontosságú területét jelentik a tudásmenedzseléshez kapcsolódó kommunikációs folyamatok. Gondoljunk csupán az utóbbi két évtizedben a gazdaság valamennyi szektorában látványos fejlődést maga mögött tudó, tudásalapú (tudásintenzív) szolgáltatásokat nyújtó szervezetekre (Miles, 2005; Dobrai–Farkas, 2007). Olyan szervezetekről van szó, amelyeknek a szolgáltatásai, azok színvonala és minősége, erőteljesen függ a szervezeti tagok tudásától és szakértelmétől. A szervezeti tudásfolyamatok vizsgálatában nagyon fontos kérdés a professzionális tudás kommunikálása a munkatársak és az ügyfelek irányába. Ezeknek a szervezeteknek a tagjai tudásuk folyamatos frissítése és fejlesztése érdekében folyamatosan tanulnak. Emellett azonban az is segíti őket abban, hogy ügyfeleiknek magas színvonalú szolgáltatást nyújthassanak, hogy hogyan tudják megszerzett explicit és tacit tudásukat eredményesen hasznosítani egy adott célkitűzés megvalósítására, másképpen, hogy hogyan tudják, képesek-e tudásukat megosztani másokkal. Terjed az a felfogás, hogy a szervezeti tudásbázis a munkatársak fejében van: az implicit tudás bármilyen artikulálása kommunikációs aktus következménye. Ezért olyan kérdések kerülnek az érdeklődés középpontjába, mint a kommunikációs folyamatok keretfeltételei, bonyolítási/alakítási lehetőségei vagy a kultúra.

A tudásmenedzsment elméletben és gyakorlatban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 784 5

A gyakorló tanácsadó nézőpontjából közelítettem Bencsik Andrea művéhez, és nagy örömömre szolgált, hogy rengeteg olyan elemet találtam benne, ami segítheti a tudásmenedzsment korszerű szemléletének terjesztését a magyarországi szervezetek körében. A könyv esélyt ad arra, hogy közös nyelvet beszélhessen a megbízó és a tanácsadó. Legfőbb értéke, hogy segít eligazodni a TM fogalomrendszerében, és világos vonalvezetéssel teremti meg a kapcsolatot az elmélet és gyakorlat között. A jó és tanulságos példák bemutatása nem csupán a könyv hitelességét növeli, de lehetőséget ad az olvasónak arra, hogy belegondoljon saját szervezete helyzetébe, kihívásaiba, lehetőségeibe a tudáskezelés terén. Ajánlom a könyvet a felsőoktatásban részt vevő hallgatóknak; az egyik legdinamikusabban fejlődő, legnagyobb jövő előtt álló szervezetfejlesztési területen kaphatnak olyan útravalót, amivel akár egy hivatást is megalapozhatnak.

Legalább ilyen jó szívvel ajánlom a művet a gyakorló szakemberek figyelmébe; a könyvből megszerezhető tudás hasznosításával egy fontos területen állhatnak a szervezetük fejlesztési folyamatának élére!

Gyulay Tibor, tudásmenedzsment szakértő

Bencsik Andrea ismét bebizonyítja elhivatottságát a tudásmenedzsment iránt. Példaértékű négyest alkot egy könyvön belül: (1) színvonalas összefoglalót nyújt a TM elméleti megközelítéséről, (2) példákon (esettanulmányokon) keresztül ismerteti a TM gyakorlatban való működését, (3) felvet több olyan izgalmas témát - provokálva a jövő TM kutatóit -, amely további kutatások alapját képezheti, (4) mindezt számos, a téma iránt elkötelezett szakember bevonásával. Magas szakmai színvonalú, de egyben olvasmányos könyvet tart kezében a Kedves Olvasó, amelyet egyaránt ajánlok szakembereknek és mindazoknak, akik most kívánnak megismerkedni a tudásmenedzsmenttel.

dr. Fenyvesi Éva, főiskolai tanár

Az üzleti, intézeti, hivatali és projektmunkához sokféle kapcsolódó irányultságra, ismeretre, gondolatra, jártasságra van szükségünk, ami szervezeti elvárásként is megfogalmazódik. Ekként a személyes és a társas tudás általános rendszere kell hogy érdekeljen bennünket. A sokoldalú rend, a rendszer az, amely alapul szolgál a tudás menedzseléséhez. A könyv segítségünkre van ennek kialakításában: kutatási eredményekkel és bevált praktikákkal. Világot nyit számunkra több horizonton a személyes és társas tudás rendszerezéséhez, építéséhez. Az épüléshez, a gyarapodáshoz. Tanulható, érthető, belátható világot nyújt. Követendő tudós- és tudáspraxist.

dr. Véry Zoltán mérnök-közgazdász, címzetes egyetemi docens, menedzsment szakértő, szakíró

Hivatkozás: https://mersz.hu/bencsik-a-tudasmenedzsment-elmeletben-es-gyakorlatban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave