Jámbor Attila, Mizik Tamás (szerk.)

Bevezetés a Közös Agrárpolitikába


A vidékpolitika története és intézkedései

A vidékpolitika első intézkedései már az 1970-es években megjelentek, amikor az Egyesült Királyság és Írország csatlakozásával egyidejűleg bevezették a hátrányos helyzetű térségek támogatását. A vidékpolitika markánsan megjelent az integrált mediterrán programokban is, majd az 1980-as évek végén alapvetően a Strukturális Alapok indítása kapcsán volt jelen. Az 1988-ban megjelent Vidéki Társadalom Jövője (EC, 1988) volt azonban az első koherens írás a vidékfejlesztésről, illetve annak problémáiról és a jövőbeli fejlesztési lehetőségekről. Az anyag érdekessége, hogy máig releváns következtetések és tervek vannak benne. Az 1992-es KAP-reformban is egyre inkább megjelentek vidéki elemek is (a kísérő intézkedések részeként), majd az igazi áttörést az Agenda 2000 reform hozta, amikor a vidékfejlesztés a KAP második pillérévé vált. A vidékpolitika az ezredforduló környékén divatosnak számító „multifunkcionális” mezőgazdaság modelljét képviselte, és ennek megfelelően három fő célt tűzött ki maga elé: (1) a mezőgazdasági és erdészeti szektor erősítését, (2) a vidéki térségek versenyképességének növelését és (3) a környezet és vidéki hagyományok megőrzését. A céloknak megfelelően támogatták többek között a mezőgazdasági beruházásokat, a humánerőforrás-fejlesztést (fiatal gazdák induló támogatása, korai nyugdíjazás, képzés), az alapanyag-feldolgozást és számos agrárkörnyezeti intézkedést is (pl. ökológiai gazdálkodás, kedvezőtlen adottságú területeken való gazdálkodás, föld- és vízminőség-megóvást).

Bevezetés a Közös Agrárpolitikába

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 786 9

A könyv közérthetően, számos érdekességgel kiegészítve mutatja be a Közös Agrárpolitika múltját, ad áttekintést a jelenéről, és ismerteti a jövőjével kapcsolatos elképzeléseket anélkül, hogy túlságosan elmerülne a részletekben. Kiváló összefoglaló munka, ami a magyar piacon a témában unikumnak számít.

Dr. Csáki Csaba

akadémikus

Az Európai Unió napjainkban is folyamatosan tartó fejlődése szüntelen változásokat eredményez a Közös Agrárpolitika szabályozási és működési keretrendszerében. A magyar mezőgazdaság számára oly kulcsfontosságú területen zajló átalakulási folyamatokra tekintettel a kiadvány meghatározó lehet azok számára, akik ismereteket kívánnak szerezni e komplex európai szakpolitika és annak hazai működésének legfontosabb kérdéseiről. Ezért ajánlom e könyvet minden a témával foglalkozó oktató, hallgató, mezőgazdasági termelő és a téma iránt érdeklődő figyelmébe.

Dr. Feldman Zsolt

helyettes államtitkár, Földművelésügyi Minisztérium

EU-tagként hazánk mezőgazdasága egy nagy, de versengő piac része, amely óriási lehetőségeket kínál. Ugyanakkor a gazdálkodóknak kiéleződött versenyhelyzettel kell megbirkózniuk. A szerzők a kötet elkészítése során a Közös Agrárpolitika objektív bemutatására törekedtek. A könyv igyekszik megteremteni annak a lehetőségét, hogy az olvasó szakmai meggyőződése alapján, a maga területén vonjon le következtetéseket. Ajánlom mindazoknak figyelmébe, akik élni akarnak ezzel a lehetőséggel.

Dr. Kapronczai István

Főigazgató, Agrárgazdasági Kutató Intézet

Hivatkozás: https://mersz.hu/jambor-mizik-bevezetes-a-kozos-agrarpolitikaba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave