Téglás Szilvia, Tőkés László

Bevezetés a Stata használatába - Feladatgyűjtemény

Egyetemi jegyzet


11. Feladatok a Vizuális megjelenítés témakörhöz

Ismétlő kérdések
  1. Milyen „előparanccsal” kezdődnek Statában a grafikus kódok?
  2. Melyik opcióval adhatunk címet az ábránknak? Melyikkel jelmagyarázatot?
  3. Melyik parancs használatával illeszthetünk össze két vagy több önálló, korábban elmentett ábrát?
 
Feladatok
  1. Töltse be Statába a bevstata_fiktivproduct.xls  fájl bevstata_fiktiv_price_cost munkalapját!
    1. Ábrázolja egy oszlopdiagramon a termékenkénti átlagárakat!
    2. Most ábrázolja szintén oszlopdiagramon a termékenkénti átlagárakat, de úgy, hogy az egyes termékek átlagára egy-egy külön ábrán jelenjen meg! Valamint az oszlopok színe legyen zöld, a háttér pedig az előbb látott világoskék helyett (amely a Stata alapbeállítása) legyen fehér!
    3. Most pedig az a) feladat ábráját készítse el úgy, hogy az oszlopok vízszintesen jelenjenek meg!
     
  2. Töltse be Statába a bevstata_fiktivproduct.xls  fájl bevstata_fiktív_quantity_shops munkalapját! Ez az adatbázis a korábban bemutatott fiktív adatbázisok mintájára ezúttal a termékek eladott darabszámát mutatja.
    1. Ábrázolja kördiagramon az első üzletben 2001-ben a különböző termékek részesedését az eladásokból! Adjon címet is az ábrának, és a háttér színe legyen fehér!
    2. Készítse el az előbbi ábrát, de minden évre átlagosan, és az egyes szeletek feliratként tartalmazzák százalékosan az adott termék részesedését!
     
  3. Töltse be Statába a beépített adatbázisok közül a uslifeexp.dta-t! Ábrázolja egy vonaldiagramon 1990 után a teljes lakosságra vonatkozó várható élettartamot, valamint külön-külön vonallal a férfiakra és nőkre vonatkozót! A háttér legyen fehér, a vonalak mind feketék, a vonalakat stílusuk különböztesse meg egymástól. Adjon címet is az ábrának!
     
  4. Importálja Statába a bevstata_pop.xls  fájl Original nevű fülét! Ábrázolja Ausztria és Csehország népességét 1950 és 2010 között. Illesszen trendvonalat mindkét idősorra! Az ábra címe legyen: „Népesség alakulása 1950 és 2010 között”, alcíme pedig: „Ausztria és Csehország esete”. Mindkét felirat fekete színnel szerepeljen! A vízszintes tengelyen az éveket ábrázolja, 5 évenként, tengelycím nélkül! A függőleges tengelyen a népességszám szerepeljen, a felirat legyen „1000 fő”! Mentse az ábrát az alapértelmezett mappába figure néven úgy, hogy ha már létezik az ábra, akkor azt felülírja!
     
  5. Nyissa meg a bevstata_gdppercap.xls  fájl Stata_data nevű fülét! Készítsen vonaldiagramot, amely a visegrádi négyek jólétváltozását mutatja 1990 és 2012 között! A vízszintes tengelyen legyenek az évek, a függőlegesen a GDP/fő! (Ha szükséges, transzformálja az adatbázist!) Legyen 2009-nél egy függőleges vonal „Válság kezdete” felirattal. Az ábra címe: „Jólét alakulása a visegrádi négyek esetén”. Alcím: „1990–2012, PPP-alapú reál-GDP”. Mentse az ábrát .pdf formátumban az alapértelmezett mappába figure néven úgy, hogy ha már létezik az ábra, akkor azt felülírja!
     
  6. Nyissa meg a bevstata_gdpresz.xls  fájl Stata_data nevű fülét! Készítsen kördiagramot a 2013-as és a 2003-as adatokra külön-külön, majd egyesítse azokat egy ábrába! Az ábra címe: „Részesedés a világ GDP-jéből 2013-ban és 2003-ban”. Alcím: „TOP10 + Magyarország”. A két kördiagram fölött pedig kisebb betűvel szerepeljen, hogy melyik évre vonatkozik! Az egyesített ábrához egy legend legyen, az országok neveivel, a jelek legyenek kicsik, a feliratok is legyenek kicsik, és négy oszlopban szerepeljenek. Az egyes diagramokon szerepeljen az egyes körcikkeken, hogy melyik országról van szó, és az hány százalékot birtokol (például a 2013-as adatok esetén az USA körcikkén a következő felirat szerepeljen: „USA: 19,31%”). Note-ként szerepeljen: „Adatforrás: www.quandl.com”! Mentse az ábrát .png formátumban az alapértelmezett mappába figure néven úgy, hogy ha már létezik az ábra, akkor azt felülírja!
     
  7. Importálja a bevstata_alkohol.xls  fájl Stata_data munkalapját! Hozza létre az alábbi ábrát!
    Mentse az ábrát .png formátumban az alapértelmezett mappába figure néven úgy, hogy ha már létezik az ábra, akkor azt felülírja! Az ábra legyen 3200 pixel széles és 2400 pixel magas!
    Bónusz kérdés: Mit gondol, milyen jellegzetes, idősoros adatokkal kapcsolatos fogalom szemléltetésére alkalmas az ábra?
     
  8. Használja a bevstata_scatter.xlsx  Excel-tábla population, invshare és gdppercap füleit. Készítsen belőlük olyan adatbázist, amely alkalmas a következő ábra létrehozására! Egy olyan pontdiagram (scatter), amely beruházás–GDP arányokat mutat (mindkettőből az 1950 és 2000 közötti súlyozatlan átlagot), és amelyre a következők jellemzőek:
    • Minden beruházás–GDP pont a következőképp jelenik meg: piros pont, körülötte kék körvonal (amelynek origója a piros pont), amelynek nagysága az adott ország népességével arányos, és a piros ponthoz az adott ország neve is kiírásra kerül.
    • Címe feketével: „Beruházás és GDP kapcsolata”, megjegyzésnek pedig: „Forrás: Penn World Table”.
    • Az X tengely felirata két sorban: 1. sor: „GDP-arányos beruházás (%)”, 2. sor: „(1950 és 2000 közötti átlag)”.
    • Az Y tengely felirata két sorban: 1. sor: „GDP/fő (2000-es nemzetközi dollár)”, 2. sor: „(1950 és 2000 közötti átlag)”.
    • Ne legyen jelmagyarázat, az ábra háttere pedig legyen fehér!
    • Illesszen zöld színű lineáris regressziós egyenest!
     


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 019 9

Hivatkozás: https://mersz.hu/teglas-tokes-bevezetes-a-stata-hasznalataba-feladatgyujtemeny//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave