Blahó András, Prandler Árpád (szerk.)

Nemzetközi szervezetek és intézmények


Az alapelvek értéktartalmának jellege

Az 1970-es és 80-as években a magyar szakirodalomban is vita folyt arról, hogy lehet-e értéktartalmat tulajdonítani az alapelveknek, különösen akkor, amikor a két politikai-katonai rendszer, de az el nem kötelezettek mozgalmához tartozó államok is különböző módon értékelték az alapelveket. Sőt, nemcsak különböző módon történő értékelésről volt szó, hanem az alapelvek konkrét megsértéséről is. Elég a Szovjetunió és/vagy a Varsói Szerződés által végrehajtott fegyveres beavatkozásokra gondolni (1956. Magyarország, 1968. Csehszlovákia vagy 1979. Afganisztán esetében). A „másik oldalon” sem volt sokkal jobb a helyzet (például 1956-ban a Szuezi-csatorna övezete elleni brit–francia és izraeli támadás, az Egyesült Államok beavatkozása Guatemalában 1954-ben, a Dominikai Köztársaságban 1965-ben, vagy Vietnamban az 1960-as évektől, valamint Grenadában 1983-ban.65 Jól ismertek azok a háborúk és fegyveres konfliktusok is, amelyek a fejlődő országok egymás közti kapcsolatait jellemezték és jellemzik a mai napig is, nem beszélve a volt Jugoszláviában történtekről.

Nemzetközi szervezetek és intézmények

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 782 1

A könyv negyedik kiadásának az a célja, hogy globalizált világunk főszereplőinek, a nemzetközi szervezeteknek hű tükörképét adja. Szándékunk az volt, hogy e kötet nemcsak tankönyv, hanem kézikönyv is legyen. Ezért a szerzők átfogó módon, megfelelően dokumentálva, de a gyakorlati szempontokat is figyelembe véve mutatják be a nemzetközi szervezetek egyre növekvő szerepét a nemzetközi kapcsolatok rendszerében. Különös figyelmet szentelnek az Egyesült Nemzetek Szervezetének, az ENSZ szakosított intézményeinek, az Európai Uniónak, de részletes elemzést adnak más regionális, illetve fórum jellegű nemzetközi intézményekről is. Az elemzések figyelembe vették a nemzetközi politikában történt lényeges eseményeket is.

A világra való kitekintés mellett a közvetlen és közvetett, valamint sajátos nemzeti érdekeinkre való tekintettel, a könyv részletesen foglalkozik a hazánk szempontjából kiemelkedően fontos nemzetközi szervezetekkel: a már említett ENSZ és Európai Unió mellett az Észak-atlanti Szövetség Szervezetével, az Európa Tanáccsal, az EBESZ-szel, de a szűkebb földrajzi régiónkban kialakult együttműködési fórumokkal is. Reméljük, hogy a könyv kedvező fogadtatásra talál a „címzettek”, így az egyetemi és főiskolai hallgatók, az egyetemi oktatók, a nemzetközi kapcsolatokban és a külgazdaságban tevékenykedő szakemberek, diplomaták, valamint a média képviselői körében is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/blaho-prandler-nemzetkozi-szervezetek-es-intezmenyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave