Blahó András, Prandler Árpád (szerk.)

Nemzetközi szervezetek és intézmények


Az alapelvek egymáshoz való viszonya és alkalmazásának dilemmái

Az alapelveket összehasonlítva bizonyos átfedések is találhatók. Így például a belügyekbe való be nem avatkozás elve szerint az államoknak tartózkodniuk kell egy másik állam ellen irányuló fegyveres beavatkozás vagy ilyen beavatkozással való fenyegetés bármely formájától. Nyilvánvalóan a beavatkozásnak ez a formája nehezen különböztethető meg az erőszak vagy az erőszakkal való fenyegetés általános tilalmától. Ezzel kapcsolatban megállapítható, hogy az erőszak tilalmának az elve több más elvvel bizonyos „szimbiózisban” él, hiszen a viták békés rendezése, a határok sérthetetlensége vagy az államok területi épsége nem lenne biztosítható az erőszak kiküszöbölése nélkül. Más kérdés az, hogy a viták békés rendezése, mint alapelv, már a hágai békekonferenciák óta követendő célként elismert volt, de alkalmazása csak az erőszak tilalmának általános elfogadása révén vált véglegesen biztosítottá – legalábbis az elvi, politikai követelmények síkján. Így elmondható, hogy az erőszak tilalma olyan kulcsszerepet játszik, amely meghatározó mind az államközi kapcsolatokban, mind pedig az alapelvek egymáshoz való viszonyában.

Nemzetközi szervezetek és intézmények

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 782 1

A könyv negyedik kiadásának az a célja, hogy globalizált világunk főszereplőinek, a nemzetközi szervezeteknek hű tükörképét adja. Szándékunk az volt, hogy e kötet nemcsak tankönyv, hanem kézikönyv is legyen. Ezért a szerzők átfogó módon, megfelelően dokumentálva, de a gyakorlati szempontokat is figyelembe véve mutatják be a nemzetközi szervezetek egyre növekvő szerepét a nemzetközi kapcsolatok rendszerében. Különös figyelmet szentelnek az Egyesült Nemzetek Szervezetének, az ENSZ szakosított intézményeinek, az Európai Uniónak, de részletes elemzést adnak más regionális, illetve fórum jellegű nemzetközi intézményekről is. Az elemzések figyelembe vették a nemzetközi politikában történt lényeges eseményeket is.

A világra való kitekintés mellett a közvetlen és közvetett, valamint sajátos nemzeti érdekeinkre való tekintettel, a könyv részletesen foglalkozik a hazánk szempontjából kiemelkedően fontos nemzetközi szervezetekkel: a már említett ENSZ és Európai Unió mellett az Észak-atlanti Szövetség Szervezetével, az Európa Tanáccsal, az EBESZ-szel, de a szűkebb földrajzi régiónkban kialakult együttműködési fórumokkal is. Reméljük, hogy a könyv kedvező fogadtatásra talál a „címzettek”, így az egyetemi és főiskolai hallgatók, az egyetemi oktatók, a nemzetközi kapcsolatokban és a külgazdaságban tevékenykedő szakemberek, diplomaták, valamint a média képviselői körében is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/blaho-prandler-nemzetkozi-szervezetek-es-intezmenyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave