Blahó András, Prandler Árpád (szerk.)

Nemzetközi szervezetek és intézmények


Koszovó

A Koszovóban működő UNMIK (UN Interim Administration Mission in Kosovo) volt az első olyan békefenntartó missziója az ENSZ-nek, ahol bevezették a vegyes bíráskodást, tekintettel arra, hogy a nemzeti bírák szakképzettsége nem felelt meg a feladatnak, és nagyon gyakran diszkriminatív módon alkalmazták a büntetőjogszabályokat különböző nemzetiségű vádlottak esetében. Ennek megfelelően 2000 első felében az ENSZ kinevezett egy nemzetközi bírót és egy ügyészt a Mitrovicai kerületi bírósághoz, majd a maradék négy kerületi bírósághoz, illetve a Koszovói Legfelsőbb Bíróságra is.131 Az UNMIK 2000. december 15-ei rendeletében biztosította a két nemzetközi és egy koszovói bíróból álló bírói tanácsok felállítását azokban az esetekben, ahol szükséges biztosítani a bíróság függetlenségét és pártatlanságát (a rendelet száma után ezek az ún. 64-es bírósági tanácsok).132

Nemzetközi szervezetek és intézmények

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 782 1

A könyv negyedik kiadásának az a célja, hogy globalizált világunk főszereplőinek, a nemzetközi szervezeteknek hű tükörképét adja. Szándékunk az volt, hogy e kötet nemcsak tankönyv, hanem kézikönyv is legyen. Ezért a szerzők átfogó módon, megfelelően dokumentálva, de a gyakorlati szempontokat is figyelembe véve mutatják be a nemzetközi szervezetek egyre növekvő szerepét a nemzetközi kapcsolatok rendszerében. Különös figyelmet szentelnek az Egyesült Nemzetek Szervezetének, az ENSZ szakosított intézményeinek, az Európai Uniónak, de részletes elemzést adnak más regionális, illetve fórum jellegű nemzetközi intézményekről is. Az elemzések figyelembe vették a nemzetközi politikában történt lényeges eseményeket is.

A világra való kitekintés mellett a közvetlen és közvetett, valamint sajátos nemzeti érdekeinkre való tekintettel, a könyv részletesen foglalkozik a hazánk szempontjából kiemelkedően fontos nemzetközi szervezetekkel: a már említett ENSZ és Európai Unió mellett az Észak-atlanti Szövetség Szervezetével, az Európa Tanáccsal, az EBESZ-szel, de a szűkebb földrajzi régiónkban kialakult együttműködési fórumokkal is. Reméljük, hogy a könyv kedvező fogadtatásra talál a „címzettek”, így az egyetemi és főiskolai hallgatók, az egyetemi oktatók, a nemzetközi kapcsolatokban és a külgazdaságban tevékenykedő szakemberek, diplomaták, valamint a média képviselői körében is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/blaho-prandler-nemzetkozi-szervezetek-es-intezmenyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave