Blahó András, Prandler Árpád (szerk.)

Nemzetközi szervezetek és intézmények


Az Egyesült Nemzetek konferenciája San Franciscóban (1945. április 25. – június 26.)

A konferencia szokatlanul rövid idő, két hónap leforgása alatt végleges formába öntötte az Alapokmányt. Az 50 ország közel 300 küldöttének munkáját 1500 szakértő és egy ezres létszámú titkárság segítette. ( 51. alapító tagként Lengyelországot nevezték meg, bár még nem vehetett részt a konferencián, mivel a londoni emigráns, illetve a varsói ideiglenes kormány elismerése ügyében a nagyhatalmak akkor még nem tudtak megegyezni.) A nagyhatalmak küldöttségeit általában külügyminiszterek vezették, a konferencia irányító testülete a négy nagyhatalom és tíz másik állam képviselőiből álló Koordináló Bizottság volt. Emellett a négy nagyhatalom végig vezető szerepet játszott a konferencia folyamán, és együttes fellépésükkel megakadályozták, hogy lényeges változás történjen a Dumbarton Oaks-i javaslatokhoz képest, különösen a Biztonsági Tanács hatáskörének esetleges szűkítése vonatkozásában. Erre az együttes fellépésre azért is szükség volt, mivel 36 ország körülbelül 1200 módosító javaslatot terjesztett elő.

Nemzetközi szervezetek és intézmények

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 782 1

A könyv negyedik kiadásának az a célja, hogy globalizált világunk főszereplőinek, a nemzetközi szervezeteknek hű tükörképét adja. Szándékunk az volt, hogy e kötet nemcsak tankönyv, hanem kézikönyv is legyen. Ezért a szerzők átfogó módon, megfelelően dokumentálva, de a gyakorlati szempontokat is figyelembe véve mutatják be a nemzetközi szervezetek egyre növekvő szerepét a nemzetközi kapcsolatok rendszerében. Különös figyelmet szentelnek az Egyesült Nemzetek Szervezetének, az ENSZ szakosított intézményeinek, az Európai Uniónak, de részletes elemzést adnak más regionális, illetve fórum jellegű nemzetközi intézményekről is. Az elemzések figyelembe vették a nemzetközi politikában történt lényeges eseményeket is.

A világra való kitekintés mellett a közvetlen és közvetett, valamint sajátos nemzeti érdekeinkre való tekintettel, a könyv részletesen foglalkozik a hazánk szempontjából kiemelkedően fontos nemzetközi szervezetekkel: a már említett ENSZ és Európai Unió mellett az Észak-atlanti Szövetség Szervezetével, az Európa Tanáccsal, az EBESZ-szel, de a szűkebb földrajzi régiónkban kialakult együttműködési fórumokkal is. Reméljük, hogy a könyv kedvező fogadtatásra talál a „címzettek”, így az egyetemi és főiskolai hallgatók, az egyetemi oktatók, a nemzetközi kapcsolatokban és a külgazdaságban tevékenykedő szakemberek, diplomaták, valamint a média képviselői körében is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/blaho-prandler-nemzetkozi-szervezetek-es-intezmenyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave