Blahó András, Prandler Árpád (szerk.)

Nemzetközi szervezetek és intézmények


A békefenntartó tevékenység „harmadik generációja”

Szomáliával kapcsolatban került sor egy fontos új fejleményre. A korábbi évek anarchiája miatt az országnak nem volt központi kormánya, amely tárgyalópartnere lehetett volna az ENSZ-nek. Következésképpen itt nem kerülhetett sor a „fogadó állam” hozzájárulásának, beleegyezésének megszerzésére. Ez új precedenst és áttörést jelentett az addigi gyakorlathoz képest, és azt a tendenciát erősítette, hogy az ilyen akciók a gyakorlatban már az Alapokmány VII. fejezetének keretén belüli „kényszerítő” rendszabályokhoz kezdenek közelíteni. Ezért a szakirodalomban már „harmadik generációs” békefenntartást is kezdenek emlegetnek. Ez, Szomália mellett, elsősorban a volt Jugoszláviában 1992–95 között kialakult válságra vonatkozott, ahol a konfliktus vége felé már nemcsak a béke fenntartásáról, hanem a béke megteremtéséről, kikényszerítéséről (peace enforcement) volt szó. Ugyancsak ezt jelezte a nemzetközi közösség fellépése 1991-ben Irak Kuvait elleni agressziójával szemben, s ebbe az irányba mutathat a védelmi felelősség elvének 2005-ben az ENSZ-ben történt meghirdetése is (lásd a XI. fejezetet).

Nemzetközi szervezetek és intézmények

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 782 1

A könyv negyedik kiadásának az a célja, hogy globalizált világunk főszereplőinek, a nemzetközi szervezeteknek hű tükörképét adja. Szándékunk az volt, hogy e kötet nemcsak tankönyv, hanem kézikönyv is legyen. Ezért a szerzők átfogó módon, megfelelően dokumentálva, de a gyakorlati szempontokat is figyelembe véve mutatják be a nemzetközi szervezetek egyre növekvő szerepét a nemzetközi kapcsolatok rendszerében. Különös figyelmet szentelnek az Egyesült Nemzetek Szervezetének, az ENSZ szakosított intézményeinek, az Európai Uniónak, de részletes elemzést adnak más regionális, illetve fórum jellegű nemzetközi intézményekről is. Az elemzések figyelembe vették a nemzetközi politikában történt lényeges eseményeket is.

A világra való kitekintés mellett a közvetlen és közvetett, valamint sajátos nemzeti érdekeinkre való tekintettel, a könyv részletesen foglalkozik a hazánk szempontjából kiemelkedően fontos nemzetközi szervezetekkel: a már említett ENSZ és Európai Unió mellett az Észak-atlanti Szövetség Szervezetével, az Európa Tanáccsal, az EBESZ-szel, de a szűkebb földrajzi régiónkban kialakult együttműködési fórumokkal is. Reméljük, hogy a könyv kedvező fogadtatásra talál a „címzettek”, így az egyetemi és főiskolai hallgatók, az egyetemi oktatók, a nemzetközi kapcsolatokban és a külgazdaságban tevékenykedő szakemberek, diplomaták, valamint a média képviselői körében is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/blaho-prandler-nemzetkozi-szervezetek-es-intezmenyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave