Blahó András, Prandler Árpád (szerk.)

Nemzetközi szervezetek és intézmények


A békefenntartó tevékenység pénzügyi fedezete

Az ENSZ békefenntartási költségvetésének a 2010–11. évi időszakban 7,2 milliárd dollárra rúgó pénzügyi forrásait különböző módon biztosítják. Az „első generáció” esetében általában néhány részt vevő állam, illetve támogatóik – többnyire nyugat-európai és észak-amerikai államok – fizették a költségeket. Jelenleg a világszervezet minden tagjának hozzá kell járulnia e költségekhez. Az egyes államok egy főre eső nemzeti jövedelmük mértékétől függően kedvezményeket kapnak. Magyarország 60%-os kedvezményben részesül, így a békefenntartó misszióknak Magyarországra jelenleg megállapított tagdíjkivetése 10,4 millió dollárt tesz ki. A befizetési kötelezettség több tagállam részéről történő nemteljesítése következtében, továbbá az egyre növekvő számú békefenntartó műveletek miatt az ENSZ békefenntartás állandó pénzügyi és emberi forrásokkal összefüggő nehézségekkel küszködik. Ezzel együtt a világszervezet békefenntartó tevékenysége, hiányosságai és mulasztásai ellenére, eredményeivel és feladatkörének kiterjesztésével a nemzetközi együttműködés egyik legfontosabb eszközévé vált. Ennek szemléltetéséül jelezzük az ENSZ által 1948 óta lebonyolított, illetve folyamatban lévő (*-gal jelölt) békefenntartó műveleteket. Egyes alább felsorolt országokban többször is szükség volt ilyen műveletek végrehajtására:

Nemzetközi szervezetek és intézmények

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 782 1

A könyv negyedik kiadásának az a célja, hogy globalizált világunk főszereplőinek, a nemzetközi szervezeteknek hű tükörképét adja. Szándékunk az volt, hogy e kötet nemcsak tankönyv, hanem kézikönyv is legyen. Ezért a szerzők átfogó módon, megfelelően dokumentálva, de a gyakorlati szempontokat is figyelembe véve mutatják be a nemzetközi szervezetek egyre növekvő szerepét a nemzetközi kapcsolatok rendszerében. Különös figyelmet szentelnek az Egyesült Nemzetek Szervezetének, az ENSZ szakosított intézményeinek, az Európai Uniónak, de részletes elemzést adnak más regionális, illetve fórum jellegű nemzetközi intézményekről is. Az elemzések figyelembe vették a nemzetközi politikában történt lényeges eseményeket is.

A világra való kitekintés mellett a közvetlen és közvetett, valamint sajátos nemzeti érdekeinkre való tekintettel, a könyv részletesen foglalkozik a hazánk szempontjából kiemelkedően fontos nemzetközi szervezetekkel: a már említett ENSZ és Európai Unió mellett az Észak-atlanti Szövetség Szervezetével, az Európa Tanáccsal, az EBESZ-szel, de a szűkebb földrajzi régiónkban kialakult együttműködési fórumokkal is. Reméljük, hogy a könyv kedvező fogadtatásra talál a „címzettek”, így az egyetemi és főiskolai hallgatók, az egyetemi oktatók, a nemzetközi kapcsolatokban és a külgazdaságban tevékenykedő szakemberek, diplomaták, valamint a média képviselői körében is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/blaho-prandler-nemzetkozi-szervezetek-es-intezmenyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave