Blahó András, Prandler Árpád (szerk.)

Nemzetközi szervezetek és intézmények


A békefenntartó tevékenységgel kapcsolatos fejlemények a 90-es évektől 2010-ig

A békefenntartó tevékenység ad hoc jellege eleve a főtitkári feladatok bővülését is jelentette. Ezen túlmenőleg a főtitkári funkció mindig is együtt járt a „csendes diplomácia” eszköztárának felhasználásával, a színfalak mögötti türelmes, sok időt és fáradságot igénylő közvetítő és békéltető tevékenységgel. Ez a tevékenység erős főtitkárt és stabil, jó szakemberekből álló Titkárságot igényel. A nemzetközi események megkövetelték a főtitkári hatáskör olyan értelmezését, amely lehetővé teszi e politikai kezdeményező szerep növekedését. A gyakorlatban a főtitkári funkció egyre inkább új tartalommal és mozgástérrel bővült, az Alapokmányban megfogalmazott „legfőbb igazgatási tisztviselő” funkciójához képest.

Nemzetközi szervezetek és intézmények

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 782 1

A könyv negyedik kiadásának az a célja, hogy globalizált világunk főszereplőinek, a nemzetközi szervezeteknek hű tükörképét adja. Szándékunk az volt, hogy e kötet nemcsak tankönyv, hanem kézikönyv is legyen. Ezért a szerzők átfogó módon, megfelelően dokumentálva, de a gyakorlati szempontokat is figyelembe véve mutatják be a nemzetközi szervezetek egyre növekvő szerepét a nemzetközi kapcsolatok rendszerében. Különös figyelmet szentelnek az Egyesült Nemzetek Szervezetének, az ENSZ szakosított intézményeinek, az Európai Uniónak, de részletes elemzést adnak más regionális, illetve fórum jellegű nemzetközi intézményekről is. Az elemzések figyelembe vették a nemzetközi politikában történt lényeges eseményeket is.

A világra való kitekintés mellett a közvetlen és közvetett, valamint sajátos nemzeti érdekeinkre való tekintettel, a könyv részletesen foglalkozik a hazánk szempontjából kiemelkedően fontos nemzetközi szervezetekkel: a már említett ENSZ és Európai Unió mellett az Észak-atlanti Szövetség Szervezetével, az Európa Tanáccsal, az EBESZ-szel, de a szűkebb földrajzi régiónkban kialakult együttműködési fórumokkal is. Reméljük, hogy a könyv kedvező fogadtatásra talál a „címzettek”, így az egyetemi és főiskolai hallgatók, az egyetemi oktatók, a nemzetközi kapcsolatokban és a külgazdaságban tevékenykedő szakemberek, diplomaták, valamint a média képviselői körében is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/blaho-prandler-nemzetkozi-szervezetek-es-intezmenyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave